Yine aynı facia

Bodrum'un Bitez sahilinde bir gün arayla yaşanan ikinci mülteci faciasında, batan sürat teknesinin Türk kaptanı ile 12...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'un Bitez sahilinde bir gün arayla yaşanan ikinci mülteci faciasında, batan sürat teknesinin Türk kaptanı ile 12 kaçak öldü. Önceki gün de aynı sahilde batan mülteci dolu balıkçı teknesinde beş kişinin cesedi bulunmuş, beş kişi yüzerek kurtulmuş, 17 kişi de kaybolmuştu.
Dört metrelik tekne
Tamamı erkek 11 Nijeryalı, dört Sierra Leone uyruklu 15 kaçak, Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na gitmek için kişi başı 1000 dolara kaptan Mehmet Yokuş'la anlaştı. Erçin adlı dört metrelik sürat teknesiyle dün sabaha karşı 03.00 sıralarında Bitez sahiline giden 31 yaşındaki kaptan Yokuş, buluşma yerinden kaçakları aldı. Performans Power Boat's tipi tekne, sahilden 600 metre
açıldıktan sonra aşırı yük nedeniyle su alıp alabora oldu ve battı.
Dün sabah deniz üzerinde eşya görülünce, Bodrum Sahil Güvenlik ekipleri ve Kıyı Koruma Jandarma Tim Komutanlığı ekiplerine bağlı dalgıçlar, bölgede araştırma başlattı. Dalgıçlar, teknenin yerini tespit etti ve 15 metre derinlikte Yokuş ile 12 kaçağın cesedini çıkardı. Bu arada karada yapılan aramada da, yüzerek sahile çıkmayı başaran üç Nijeryalı kaçak bitkin halde bulundu.
Kaptan sabıkalı
Ölen kaptan Yokuş'un üzerinde, Ramazan Begüm adına, Diyarbakır Nüfus Müdürlüğü'nce düzenlenmiş bir kimlik bulundu. Yokuş'un, yasadışı yolla yurtdışına kaçak götürme girişiminden ceza aldığı ve 10 gün önce cezaevinden tahliye edildiği belirtildi.
Tedavisi süren Nijerya uyruklu kaçaklar, Kos Adası'ndan İtalya'ya gitmek istediklerini söyledi. Mülteciler, "Kişi başı 1000 dolar verdiğimiz kaptanla birlikte 16 kişiydik. Yeni açılmıştık ki, aşırı yük nedeniyle teknenin dengesi bozuldu. Arka kısımdan su almaya başladı. Daha sonra alabora oldu. Yüzme bildiğimiz için kıyıya çıktık. Diğerlerinin karanlıkta ne olduğunu göremedik" dedi.
24 saatte ikinci dram
Bitez sahilinde önceki sabaha karşı meydana gelen faciada da, 27 kaçakla hareket eden sekiz metre boyundaki eski bir balıkçı teknesi, sahilden 30 metre açıkta, 2 metrelik sığ bölgede su alıp batmış, kamaraya sıkışan beş mülteci ölmüştü. Yüzerek sahile çıkan beş kişi kurtulmuş, 17 mülteci de kaybolmuştu. Jandarma ve sahil güvenlik yetkilileri, dün batan teknede boğulanların bir kısmının, önceki gün batan tekneden sağ kurtulan, ancak bulunamayan kaçaklar olabileceğini ifade etti.
Yöntem çok
Emniyet Genel Müdürlüğü raporuna
göre, insan tacirlerinin kaçakları başka ülkelere götürmek için kullandığı yöntemler şöyle:

  • Vize uygulamayan ülkelere gidip, orada temin ettikleri sahte pasaportla Avrupa ülkelerine geçmek.
  • Otobüs, TIR, kamyon gibi ulaşım araçlarında gizlenerek veya sınırdaki nehirlerden yüzerek çıkış yapmak.
  • Ege ve Akdeniz kıyılarından gemilere bindirilen göçmenleri Yunanistan ve İtalya kıyılarına götürmek veya mültecileri kıyıdan teknelerle açıkta bekleyen büyük gemilere aktarmak.