Yine beceremedik


'Merkez' iyi de...
Bayramdan önce alındığı açıklanan önlemlere ve günlerce yapılan 'ceza' uyarılarına karşın, kurban kesim görüntüleri her zamanki gibi vahimdi. Resmi kesim yerleri yetersizdi. Büyük merkezler hariç, meydan, park ve sokak araları mezbahaya dönüştü.
Kan seli
'Modern kesimhane'lerin önündeki uzun kuyruklar kavgalara yol açtı. Ehil kasaplar bile yorgunluktan bunaldı. Oto yıkama yerlerinde kesilmiş kurbanlar, uzun süre kanlar içinde bekletildi. Kurban atıkları etrafa saçılırken, sokaklardan oluk oluk kan aktı.
Kurbana saygı!
Kurbanlıklara gösterilmesi gereken saygının esamisi okunmuyordu. Bıçak sallayışına güvenen sözde kasaplar, özellikle büyükbaş hayvanları işkence edercesine kesti. Kiminin daha kesilmeden bacağı koparıldı, kimi canlıyken iş makinelerine asılarak kesildi.
'Şoklu'da şok
AB kriterlerine uygun şoklu kesim de tutmadı. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nin projesi iyi hazırlanmıştı, ancak yoğun ilgi yüzünden sistem bozuldu. Binlerce kurban kesilen Bakırköy'deki kesimevlerinde tutulan bayıltma aletiyse ilgi görmedi.

Kendini kurban etti! Başta İstanbul olmak üzere hemen hemen bütün büyükşehirlerde benzer manzaralar yaşandı. Otoyol kenarları ve büyük meydanlarda 'önlem'ler kısmen etkili oldu. Vatandaşlar boş arsaları yine 'açık kesimhaneye' çevirdi. Kütahya'da kazayla kendisini bıçaklayan bir vatandaş öldü. Rize ve Zonguldak'ta kurban kesen iki kişi kalp krizinden hayatını kaybetti. Hastanelik olan acemi kasap sayısı, 200'den fazlası İstanbul'da olmak üzere 2500'ü geçti. Fotoğraf: Erhan Elaldı


    http://www.radikal.com.tr/7353847353840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.