Yine Beyoğlu, yine 'Tekme tokat dövüldüm' diyen bir vatandaş

Yine Beyoğlu, yine 'Tekme tokat dövüldüm' diyen bir vatandaş
Yine Beyoğlu, yine 'Tekme tokat dövüldüm' diyen bir vatandaş

Fransız Konsolosluğu?nun önünde otururken önce polisin kaba muamelesine sonra tekme tokadına maruz kaldığını söyleyen Berfu Beysanoğlu, ?Gururum kırıldı? dedi. fotoğraf: haluk atalay

İSTANBUL - İstiklal Caddesi üzerindeki Fransız Başkonsolosluğu’nun merdivenlerinde oturduğu gerekçesiyle konsoloslukta görevli bir polis memuru tarafından tekme tokat dövüldüğünü iddia eden Berfu Beysanoğlu, kendisinden özür dilendiğini ancak yine de polis hakkında şikâyetçi olmaktan vazgeçmeyeceğini söyledi.
Fransız Başkonsolosluğu önünde dün bir açıklama yapan Bilkent Üniversitesi mezunu 35 yaşındaki Berfu Beysanoğlu, yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Cumartesi gecesi annemle telefonla konuştum ve sonra yürümeye başladım. Birkaç insanın konsolosluğun merdivenlerinde oturduğunu gördüm, ben de oturdum. Polis kulübesindeki polis arkadaş, çirkin bir şekilde insanlara bağırarak ‘Buradan kalkın’ dedi. Ben ‘telefon konuşmam bitsin kalkacağım’ dedim. İki polis arkadaş daha geldi. Beni iterek arabanın içine bindirdiler. Korkudan ağladım. Hiç böyle bir olay yaşamamıştım. ‘Yapmayın, suçum yok’ diye bağırdım. Konsoloslukta görevli başka bir polis geldi. ‘Bize hiçbir şey yapamazsın, bize hiçbir şey olmaz. İsmimizi öğrenemezsin’ dedi. Konsoloslukta görevli polis, aracın içine binerek beni tekme tokat dövdü. Adli Tıp’tan rapor aldım. Daha sonra konsolosluğa geldim ve şikâyette bulundum. Beni döven polisi teşhis ettim. Beni dövdüğünü kabul etti. Bana, ‘Ben de senin hakkında dava açacağım’ dedikten sonra ortadan kayboldu.”
“Beni Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’nden aradılar. Benimle görüşmek istediklerini söylediler. Olayı bir de benden dinlemek istediler. Özür de dilediler”  diyen Beysanoğlu, şöyle devam etti: “Hiçbir şekilde şikâyetimden vazgeçmeyeceğim. Gözümde görme bozukluğu ve sürekli akıntı oluştu. Raporlarımı aldım ve tekrar savcılığa gittim. Hakkımı sonuna kadar arayacağım. Sokakta gezerken dayak yedim. Gururum kırıldı.”
İstanbul Emniyeti, Beysanoğlu’nun iddiaları üzerine olayla ilgili idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Beyoğlu’nda sokakta ve karakolda polis dayağı yediğini söyleyen vatandaşların sayısındaki artış üzerine TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu da durumu incelemeye almış, karakolu da ziyaret etmişti.
Komisyonun da gündeminde bulunan son şiddet olayları şöyle:  l Tarlabaşı’nda Mehmet Cirik, misafirlerini yolcu ederken kimlik soran polislerce gözaltına alındı ve dövüldü. Dalağı patladı.  l Bir polise bira şişesi atan şahsı arayan Beyoğlu polisi, bekârların kaldığı evde olayla hiçbir ilgisi olmayan Hakim Adlığ’ı dövdü. l Tarlabaşı’nda transseksüel Esmeray, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’nün önünden geçerken ‘Buradan geçmek yasak’ diyen iki polis tarafından dövüldü. (Radikal)