@ismailsaymaz

Yine bir avukat, yine kötü muamele iddiası

Kadıköy'de, polis dayağına maruz kaldığını iddia eden avukat Muammer Öz'den sonra Trabzon'da da avukat Semih Atik, Akçaabat Karakolu'nda tartaklandığını, bir komiserin kendisine küfrettiğini ileri sürdü. Atik, Trabzon Valiliği'ne şikâyette bulundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Kadıköy'de, polis dayağına maruz kaldığını iddia eden avukat Muammer Öz'den sonra Trabzon'da da avukat Semih Atik, Akçaabat Karakolu'nda tartaklandığını, bir komiserin kendisine küfrettiğini ileri sürdü. Atik, Trabzon Valiliği'ne şikâyette bulundu.
İstanbul Barosu avukatı olan Atik, tatil için memleketi Trabzon'un Vakfıkebir ilçesine gitti. 5 Ağustos'ta yapılan 'Ekmek Festivali'ne katılan Atik, gece yarısından sonra teyzesinin oğlu Koray Karan'ın da aralarında bulunduğu 4-5 kişinin gözaltına alındığını gördü.
'Tartakladılar'
Atik, avukatlık kimliğini gösterdiği polislere, "Neden gözaltına alıyorsunuz" diye sordu. Polis bilgi vermeyeceğini, karakola gelmesi gerektiğini söyledi. Atik olayı şöyle anlattı: "Karakola gitmek için aracınıza binebilir miyim?' diye sordum. Polisin izniyle araçta otururken bir komiser geldi. Tartışma çıktı. Komiser, 'Alın bunu' dedi."
Atik'in iddiasına göre iki polis, bileklerini arkadan büktü: "Giderken bir polis, 'İçeride göreceğiz şimdi avukatı' dedi. Karakolda 4-5 polis, beni aralarına alıp itip kakmaya başladı."
Yanına gelen bir komiserin boğazını sıktığını belirten Atik, şöyle devam etti: "Avukat kimliğimi gösterdim. Komiser, kimliği yüzüme fırlattı."
Atik'in iddiasına göre savcının karakola çağrılmasını isteyince bir polis yerinden fırladı: "Bir eliyle gömleğimin yakasından tutup diğerini yumruk yaparak, 'Senin ağzına s.çarım, it oğlu it! Canımı sıkma, seni ayağımın altına alırım' dedi."
Atik, bir kameramanın gözaltına alınışını kaydettiğini söyleyince polisler, avukatın odadan çıkmasına izin verdi. Daha sonra Atik'i yanına çağıran komiser, 'Gel, anlaşalım' dedi.
Tazminat istedi
Atik, iki gün sonra Trabzon Valiliği'ne şikâyet dilekçesi verdi. Atik, polisin neden olduğu 'onur kırıcı' tutumdan ötürü uğradığı manevi hasara karşılık 100 bin YTL'lik tazminat istedi. Konuyla ilgili başvurduğumuz Trabzon Valiliği, gazetemiz yayına girene kadar iddialara bir yanıt vermedi.
İstanbul'da burun kırılmıştı
İstanbul Kadıköy'de 29 Temmuz'da, avukat Muammer Öz de polis tarafından dövüldüğünü iddia etmişti.
Öz'e göre polis ondan kimliğini kimliğini göstermesini istemiş, bu sırada cep telefonuyla konuştuğu gerekçesiyle tartaklamıştı. Yüzüne göz yaşartıcı sprey sıkıldığını belirten Öz, dövülüp, hakarete uğradığını söylemişti. Burnu kırılan Öz, suç duyurusunda bulunmuştu.
Emniyet'ten yapılan yazılı açıklamadaysa Öz'ün polise mukavemet gösterdiği belirtilmiş, yaraların düşme sonucu oluştuğu ileri sürülmüştü.