Yine bir 'Ya benimsin ya toprağın' cinayeti

Yine bir 'Ya benimsin ya toprağın' cinayeti
Yine bir 'Ya benimsin ya toprağın' cinayeti

Mahkün Unutmaz?ın (solda) otobüsün mola verdiği otogarda, çocuğunun gözü önünde öldürülmesinden sadece üç gün sonra Zeynep Güneri işyerinin önünde kurşunlandı. FOTOĞRAF: LOKMAN TARIM / AA

Evi terk edip boşanmak isteyen Zeynep Güneri eşi tarafından öldürüldü. Güneri, İzmit'te üç gün içinde boşanmak istedi diye öldürülen ikinci kadın
Haber: ERGUN AYAZ / Arşivi
ORHAN UZUN / Arşivi

KOCAELİ -  İzmit’in Derince ilçesinde yaşayan Ümit Güneri, şiddetli geçimsizlik yüzünden evi terk eden ve boşanma davası açan eşi Zeynep Güneri’yi çalıştığı gelinlikçide kurşun yağdırdı. 23 yaşındaki Zeynep Güneri kaldırıldığı hastanede öldü. 24 yaşındaki Ümit Güneri çevreden yetişen esnaf tarafından yakalanıp polise teslim edildi. Ümit Güneri’nin üç ay önce de “Kazım seni istemiyor artık” diyen kayınpederinin otomobilini kurşunlamıştı. Güneri, üç gün arayla İzmit’te kocası tarafından öldürülen ikinci kadın.
Zeynep ve Ümit Güneri, üç yıl önce evlendi. 1.5 yıl önce bir kızları oldu. Ancak anlaşamıyorlardı. Ümit Güneri’nin işsizliği nedeniyle geçim sıkıntısı da çeken Güneri, beş ay önce ailesinin yanına taşındı. Boşanma davası açtı.
Pek çok barışmayı deneyen ama başaramayan Ümit Güneri, üç ay önce “Kızımın peşini bırak. Seni istemiyor artık” diyen kayınpederinin otomobiline kurusıkı tabancayla ateş açtı. Kısa bir süre önce, bir gelinlik mağazasında terzi olarak çalışmaya başlayan Zeynep Güner’i, kendilerini sürekli rahtsız eden damadından korumak için babası işyerine getirip götürmeye başladı.
Dün sabah saat 11.00’de çıka gelen Ümit Güneri, eşinden konuşmak için işyerinin önüne çıkmasını istedi. Görgü tanıklarının ifadesine göre genç kadın kararlı bir şekilde hayır yanıtını verince Ümit Güneri belinden tabancasını çıkardı,  “Benden boşanamazsın. Seni kimselere yar etmem ” diye bağırdıktan sonra art arda ateş etti. Vücuduna beş kurşun isabet eden Zeynep Güneri, kanlar içinde yere yığıldı.  Esnaf, kaçmaya çalışan Ümit Güneri’yi yakalayıp polise teslim etti. 23 yaşındaki Zeynep Güneri hastanede öldü.
8 Aralık günü de şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak için dava açan Mahkün Unutmaz,  İstanbul’dan memleketi Ağrı’ya giderken bindiği otobüste, otobüs İzmit’te mola verdiği sırada yetişen eşi Sezai Unutmaz tarafından, sekiz yaşındaki çocuğunun gözleri önünde öldürülmüştü. Sezai unutmaz, çevreden yetişenlerce dövüldükten sonra polise teslim edilmişti.