Yine çocuklar tutuklandı

Yine çocuklar tutuklandı
Yine çocuklar tutuklandı

14-15 Eylül?de çıkan olaylarda yine ön saflarda çocuklar vardı. Adana?da polise taş atan çocuklardan sekizi daha tutuklandı. fotoğraf: ap

ADANA/MARDİN/MERSİN -  Abdullah Öcalan’ın yakalanışının yıldönümünde korsan gösteri yapıp polisleri taşladıkları iddiasıyla yine çocuklar tutuklandı. Mardin Nusaybin’de yaşları 12- 14 arasında değişen altı çocuk tutanakla ailelerine gönderilirken daha önce Adana Valisi İlhan Atış’ın ‘Sizi anne babanızdan çok seviyoruz’ dediği çocuklardan sekizi tutuklandı. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre son iki yıl içinde Güneydoğu’da 1588 çocuk örgüt üyesi olmaktan yargılandı.  
Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye getirilmesinin 10. yıldönümünde, 14-15 Şubat’ta  pek çok şehirde olaylar çıkmış, yine ön saflara sürülen çocuklar polislerle çatışmıştı. Gözaltına alınan 232 kişi için adliye süreci başladı. Adana’da 16’sı çocuk 24 kişi mahkemeye çıkarıldı. Yaşları 13 ile 17 arasında değişen sekiz çocuk ile 18 yaşından büyük olan sekiz kişi ‘Silahlı örgüt adına eylem yapmak’ suçundan tutuklandı. Mardin ‘Nusaybin’de gözaltına alınan 15 kişiden dokuzu tutuklandı, yaşları 12-14 arasında değişen altı çocuk tutanak düzenlenerek, adli mercilere sevk edilmeden ailelerine teslim edildi.

Çocuklar kimin umrunda
Mersin’de 19 kişi gözaltına alındı. Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, ciddi suç olmadığı sürece 16 yaşından küçüklerin gözaltına alınmadığını belirtti ve “Çocukları kullanmasının kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur. Bu en temel insan haklarına aykırıdır” dedi. DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise olaylarda polisin müdahalesine tepki göstermek için basın açıklaması düzenledi. Baydemir, “Bu vicdansızlıktır. Halka bu muameleyi reva gören iktidar çözülmeye mahkûmdur” diye konuştu.
Siyasiler tartışırken Adalet Bakanlığı verilerine göre son iki yılda Güneydoğu’da terör örgütü üyesi olmaktan 1588 çocuk yargılanmıştı. (dha, aa)