Yine deprem ihmali

Önceki gün meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremde en fazla hasar gören Pasinler'in Yukarı Çakmak Köyü'nün 1982 yılında heyelan bölgesi ilan edildiği belirtildi.

ERZURUM - Önceki gün meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremde en fazla hasar gören Pasinler'in Yukarı Çakmak Köyü'nün 1982 yılında heyelan bölgesi ilan edildiği belirtildi. Köydeki konutlara 'oturulamaz' raporu verilirken, yeni yerleşim yerlerinin temelinin atıldığı, ancak bir ilerleme sağlanamadığı belirlendi.
Yukarı Çakmak Köyü Muhtarı Ethem Adıgüzel, köyün yerleşim yerinin 1982'de heyelanlı bölge olduğuna ilişkin rapor hazırlandığını, daha sonraki yıllarda ise konutlara oturulamaz raporu verildiğini söyledi. 35 haneli köyde yaşayanlar için köyün 2 kilometre altında yeni bir yerleşim yerinin tespit edildiğini ve kamulaştırmasının yapıldığını anlatan Adıgüzel, yeni yerleşim yerine 1997 yılında afet evleri için temel atıldığını ancak daha sonra hiçbir ilerleme olmadığını söyledi.
Tek umut afet evleri
Adıgüzel, her an heyelan tehlikesiyle karşı karşıya yaşadıklarını, su ihtiyaçlarını sağladıkları kaynak sularının heyelan nedeniyle kaybolduğunu kaydederek, "Heyelan tehlikesiyle yaşarken, deprem geldi" dedi.
Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü yetkilileri ise, köyün heyelanlı bölge olduğunu bildirerek, yeni yerleşim yerine 'evini yapana yardım' modeliyle konut yapılmasına karar verildiğini açıkladı. Yetkililer, köylülerin, verilen yardımları yetersiz bulduğu için evlerin yapımına başlamadığını söyledi.
Erzurum Valisi Derya Kadıoğlu da "Köydekiler yardımı yeterli bulmadığı için konutları yapmamışlar. Konutların yapımını en kısa zamanda sağlayacağız" dedi.
Hasar tespiti sürüyor
Vali Kadıoğlu, hasar tespit ekiplerinin, başta Pasinler olmak üzere Tekman, Karayazı ve Köprüköy'de çalışmalar yaptığını belirtti. Kadıoğlu, kent merkezi ile Pasinler, Köprüköy, Tekman, Karayazı ilçelerinde etkili olan depremde 116'sı oturulamaz olmak üzere toplam 138 evde hasar meydana geldiğini belirterek, çadır ve gıda yardımı yapıldığını söyledi.


    ETİKETLER:

    Deprem