Yine F4 düştü: İki pilot şehit!

Yine F4 düştü: İki pilot şehit!
Yine F4 düştü: İki pilot şehit!
Türk Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin 'Turaz Şahini 2015' tatbikatı devam ederken, bir F4 savaş uçağı düştü. Olayda iki pilot şehit oldu.

RADİKAL -Eskişehir 1’inci Ana Jet Üssü’nden bu sabah eğitim uçuşu için havalanan F-4E 2020 uçağı Konya’da düştü, 2 pilot şehit oldu.
Eskişehir’deki 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı 112’nci Filo’da görevli Hava Pilot Kurmay Binbaşı Mustafa Tanış ile Hava Pilot Yüzbaşı Mustafa Delikanlı, saat 08.58’de eğitim uçuşu için F- 4E 2020 tipi savaş uçağı ile havalandı. Saat 09.50’de Konya’nın merkez Karatay İlçesi’ne bağlı Ortakonak Mahallesi semalarına geldiğinde bir anda irtifa kaybetmeye başlayan uçak, Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nın atış poligonu yakınlarında düz araziye çakıldı. İnfilak eden uçaktaki pilotlar Kurmay Binbaşı Mustafa Tanış ile Yüzbaşı Mustafa Delikanlı şehit oldu.

TSK: 2 PİLOT ŞEHİT

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, planlı eğitim uçuşu için kalkan F-4E 2020 uçağının, Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğradığı, 2 pilotun şehit olduğu bildirildi.Açıklamada, "1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı / Eskişehir'den, 05 Mart 2015 günü saat 08.58'de, planlı eğitim uçuşu için kalkış yapan 112'nci Filoya ait bir adet F-4E 2020 uçağı saat 09.50'de Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Maalesef iki genç kahraman pilotumuz şehit olmuştur" denildi.

Kazanın duyulması üzerine kent merkezine 22 kilometre, Konya- Aksaray karayoluna 3 kilometre uzaklıktaki kaza yerine çok sayıda ambulans, itfaiye, polis ve askeri ekip sevk edildi. İtfaiye alevleri söndürürken, pilotlardan birinin cenazesi enkaza 100 metre uzaklıkta, diğeri de enkazda bulundu. Pilotlardan birinin atladığı iddia edildi.
 
GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI
 
Görgü tanıklardan Mehmet Can, bir anda uçağın irtifa kaybettiği gördüğünü söyledi. Uçan düşmeden önünden ateş çıktığını gördüğünü belirten Mehmet Can, "Ben çardaktan dışarı çıktığım sırada uçak aşağı doğru inerken, önünden roket atar gibi iki ateş çıktı. Ondan sonra patlama oldu. İki alev topu indi aşağı sonra patladı. Yanına yaklaşamadık" dedi.
 
ANKARA'YA ŞEHİT ACISI DÜŞTÜ...
  
Konya’da düşen uçakta şehit olan pilotlardan Hava Pilot Kurmay Binbaşı Mustafa Tanış Ankara’daki evine ateş düştü. Komutanlar, eve gelerek baba Hayri Danış ve anne Yurdagül Danış’a acı haberi verdi. Mustafa Danış’ın evli ve 1 çocuk babası olduğu öğrenildi.Şehit düşen diğer pilotun isminin ise Mustafa Delikanlı olduğu belirtiliyor.

KONYA’DA TATBİKAT VAR 

 
Konya Valisi Muammer Erol, düşen uçağın Eskişehir’den eğitim uçuşu için havalandığını, Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’nde, Azerbaycan ile yapılan ’Turaz Şahini 2015’ tatbikatıyla ilgisinin bulunmadığını söyledi. Türk Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin ortaklaşa ’Turaz Şahini 2015’ tatbikatı 3’üncü Ana Jet Üssü Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde 2 Mart’ta başladı ve 2 Nisan’da sona ereceği belirtildi.
 
MÜHİMMAT YÜKLÜ MÜ?

Konya Valisi Muammer Erol da, şehit pilotlardan birinin cenazesine ulaşıldığını belirterek, ''Maalesef 2 şehidimiz var. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başı sağolsun. Mühimmat yüklü mü, değil mi belli değil. Her ihtimal gözönünde bulundurularak çalışmalar yapılıyor. Mümkün olduğu kadar eksiksiz arama kurtarma faaliyetlerimiz sürüyor. Eğitim uçağı. 3'üncü Ana Jet Üssü'ndeki eğitim faaliyetlerinde bulunuyorlardı. Eğitim tatbikatına katılmak için buradaydılar''dedi.  


MALATYA'DA DA 2 UÇAK DÜŞMÜŞ, 4 PİLOT ŞEHİT OLMUŞTU

Malatya'dan da 24 Şubat günü acı bir haber gelmişti.  7'nci Ana Jet Üssü'nden keşif uçuşu yapmak üzere havalanan 2 RF-4E tipi (Fantom) keşif uçağı Akçadağ ilçesi Ekinciler mevkii'nde düşmüş, 4 pilot şehit olmuştu.

DAHA ÖNCE 12 ŞEHİT VERİLMİŞTİ

4 tipi uçakların bugüne kadar yapmış olduğu kazalarda 14 pilot şehit oldu. 1974 yılından bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan jetler, Eskişehir’de 113. ve Erhaç’taki 173. Filo’da görev yapıyor. Akdeniz açıklarında Suriye tarafından 22 Haziran 2012 tarihinde düşürülen Yüzbaşı Gökhan Ertan komutasındaki RF-4E keşif jeti de, dünkü kazaya karışan jetler gibi 173. Filo’da görev yapıyordu. 

Konya'da askeri eğitim uçağı düştü

F4 tipi uçaklar son dönemde yaşanan kazalarla gündemdeydi.   

(KONYA/DHA-Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/130653313065334

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Komutanların da dediğine göre - user969881

  Sorun uçaklarda değil eğitimde. Yapılan sahte operasyonlarla (balyoz vb.) birçok üst düzey eğitimci askeriyeden koparıldı.

  Tank kapağı, F4, - alpayari

  Birini kafasına tank kapağı düşer, 6 tanesi uçak kazası geçirir. Uçakların koltukları çalışmıyor mu o ayrı konu. Terör bitti diye seviniyoduk (bitmedi de neyse) Ama ölmeye devam. Bu nedir yaaaa. Devamlı ölüyoruz.

  İnsan - cem_ozgen

  Yetkililer diyorsunuz ki uçaklarda sorun yok hepsi yeterli uçuş güvenliğine sahip o zaman yeterli eğitimi veremiyorsunuz yani sorun sizin gibi basiretsiz beceriksiz yöneticilere sahip olmamızda her şeyi doğru yaptığınıza inanıyormusunuz inanıyorsanız bu kadar kaza meydana gelir mi , yuzlerce madenci ölür yuzlerce insan iş kazalarında ölür ama hiç bir siyasetci sorumluluk üstlenmez,onlarca pilot kaybettik sorumlusu yok bu sorumluluk noktalarındakilerin istifa edebilecek kadar bile yeterlilikleri yoktur, bu ülkenin en büyük sorunu donanımsız ,yetersiz, liyakatsız ne kadar insan varsa bu devletin üstüne çöreklenmiş olmalarıdır ...

  F 4 TE DEVAM MI HALA ? - user1021195

  F4 Jetlerinin yapımına ilk kez 1961′de başlanmıştır. 1996 yılına kadar Amerikan Ordusu tarafından aktif hizmette kalmış olup bu tarihten sonra hizmetine son verilmiştir. Avustralya, Almanya, İsrail, İran,İngiltere, Japonya, İspanya, Güney Kore, Türkiye, Yunanistan hava kuvvetlerinde göre alan uçak, 1996 ABD Hava Kuvvetlerinden , 2004 İsrail Hava Kuvvetlerinden, 2013 Alman Hava Kuvvetlerinden emekli edilmiştir. HALA DEVAM EDİN UÇAKLARA EY HÜKÜMET SARAYDAN BİRAZ KISIN DA MİLLETE BAKIN ...