Yine iğne skandalı

Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iğne vurulan dört yaşındaki Gökhan Vari'nin, bu yüzden felç olduğu öne sürüldü.
Haber: ARSLAN ARİÇ / Arşivi

İSTANBUL - Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iğne vurulan dört yaşındaki Gökhan Vari'nin, bu yüzden felç olduğu öne sürüldü.
Gerekli testler yapıldıktan sonra, iki saatte enjekte edilmesi gereken 'Octagam' isimli ilacın 15-20 dakikada verildiği için çocuklarının kol ve bacaklarının tutmadığını öne süren Vari ailesi, başhekim, başhekim yardımcısı, iki doktor ve bir hemşire hakkında suç duyurusunda bulundu.
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü de soruşturma başlattı.
Anne Şengül ve babası Tuncay Vari, 1 Nisan 2001 günü Gökhan'ın yürürken sendelediğini gördü. Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne götürülen Gökhan'ın rahatsızlığı belirlenemedi. Bunun üzerine Gökhan, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne
götürüldü, tahliller yapıldı. Doktor, Gökhan'ı 'guillain-barre sendromu' (sinir sistemi rahatsızlığı) tanısıyla hastaneye yatırdı. Reçeteye fiyatı 450 milyon lira olan 'Octagam' isimli bir ilaç yazıldı.
'Ölmek üzere'
Anne Şengül Vari, hastanede iğnenin yapılışını şöyle anlattı:
"Hemşire ilacı çocuğa serumla taktıktan sonra bana, 'Serçe parmağını çocuğun ağzına koy, çenesi kilitlenmesin, bağırırsan seni dışarı atarım, bayılırsan karışmam. Seninle mi, çocuğunla mı uğraşacağız?' dedi. Sonra ilacı enjekte etti. Ben de parmağımı çocuğun ağzına koydum. İlaç tesirini göstermeye başlayınca, oğlum parmağımı koparırcasına
ısırdı ve 15-20 dakika sonra ilaç biter bitmez morardı. Hemşireyi çağırdık. Bir şey olmadığını söyledi. Anestezi uzmanını çağırdılar. Doktor bize Gökhan'ın acilen yoğun bakıma kaldırılması gerektiğini söyleyerek birkaç yere telefon etti, 'Ölmek üzere olan bir hasta var. Kabul eder misiniz?' dedi. Bizi Özel Umut Hastanesi'ne gönderdi. Çocuğum 45 gün burada kaldı. Artık yürüyemiyor. Hâlâ kan işiyor".
Hollanda'da tahlil
Çocuklarının ölümle karşı karşıya gelmesi, kol ve bacaklarının felç olması üzerine Vari ailesi il sağlık müdürlüğü ve valiliğe şikâyette bulundu. Tuncay Vari, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de Gökhan'dan dışkı örneği alıp tahlil için Hollanda'ya gönderildiğini belirtti. Tuncay Vari, Kartal Cumhuriyet Savcılığı'na doktorlar ve hastane yönetimi hakkında suç duyurusu yaptı.
Baba ayrıca yeşil kartlı oldukları halde hastane faturasının ödenmemesinden dolayı
İstanbul Valiliği ve Sağlık Bakanlığı hakkında 100 milyar liralık maddi ve manevi tazminat davası açacağını söyledi. Tuncay Vari, Özel Umut Hastanesi'nin 2.5 milyar liralık fatura çıkardığını belirterek, "Ben yeşil kartlıyım. Çocuğumu Özel Umut Hastanesi'ne kendileri gönderdi. Ancak Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu faturayı ödemiyor. Sağlık müdürlüğüne başvurdum. Yazı yazarak hastanenin bu parayı ödemesini istediler. Ancak ödemediler" diye konuştu.
Hayatını yıllar sonra tekrar bebek arabasına binerek sürdüren Gökhan'ın yürüyebilmesi için en az iki yıl fizik tedavi görmesi gerektiği, bu tedavi-nin bir günlüğünün ise yaklaşık 50 milyon liraya mal olduğu belirtildi.
Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Necmi Kurt ise "Benim yaptığım araştırmaya göre bu olayda hastanenin kusuru yok" görüşünü savundu.
Hassas bir ilaç
Guillain-barre sendromuna karşı verilen Octagam'ı ithal eden Berk İlaç AŞ. yetkilisi eczacı Şener Ozanlı, ilacın ilk bir dakikada sekiz damla, 2. dakikada 15 damla, 3. dakikada 30 damla ve sonrasında artarak verilmesi gerektiğini anlattı.
Ozanlı, "İlacın hastaya verilme süresi en az iki saattir. Bu süre hastanın özelliklerine göre beş güne kadar yayılabilir. İlaç anlatıldığı gibi 15-20 dakikada verildiyse büyük tahribatlara neden olur, damarlarda çatlamalar meydana gelir" dedi. İlacın her veriliş dakikasında doktorun hastanın başında bulunması gerektiğini söyleyen Ozanlı, "Alerjik bir durum belirirse hemen kesilmeli" diye ekledi.
Baba Tuncay Vari ise doktorların ilacın
veriş süresini uzun tutmak için hastaneye yatış saatini gösteren belgelerde
tahrifat yapıldığını söyledi.