Yine insan tacirliği

Marmara Ereğlisi ilçesi açıklarında Ukrayna bandıralı Tapxahkyt (Tarkhan Kut) adlı 600 grostonluk kuru yük gemisi, İtalya'ya götürmeye çalıştığı 275 kaçak göçmenle yakalandı.

TEKİRDAĞ - Marmara Ereğlisi ilçesi açıklarında Ukrayna bandıralı Tapxahkyt (Tarkhan Kut) adlı 600 grostonluk kuru yük gemisi, İtalya'ya götürmeye çalıştığı 275 kaçak göçmenle yakalandı. Balıkçı motorlarıyla karaya çıkarılan ikisi personel, 277 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı.
Her milletten insan var
Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'nın ihbar üzerine yaptığı çalışma sonunda, Tapxahkyt adlı gemi dün sabaha karşı saat 04.00 sıralarında Marmara Ereğlisi'nin 2 mil açığında durduruldu. Karaya çıkarılan kaçak göçmenler, daha sonra otobüs ve minibüslerle İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. 22 çocuk, 35 kadın, 218'i erkek olmak üzere gemide toplam 275 kaçak göçmen olduğu belirlendi. Türklerin yanı sıra Etiyopya, İran, Irak, Filistin, Afganistan, Mali, Bangladeş'in de aralarında bulunduğu 12 değişik ülkeye mensup kaçak göçmenle birlikte kaptan Popo Letskyi ve bir mürettebat da gözaltına alındı.
İstanbul'dan getirildiler
Yapılan soruşturmada, kaçak göçmenlerin
İstanbul'dan otobüslerle Marmara Ereğlisi yakınlarındaki Sörf Otel'e getirildikleri, geceyi burada geçirdikten sonra sabaha karşı Ukrayna bandıralı gemiye otelin 500 metre yakınındaki iskeleden bindirildikleri tespit edildi. Kaçak göçmenler, Avrupa'ya gitme karşılığı insan tacirlerine kişi başına 2 bin 500 dolar ödediler.
Tekirdağ Valisi Cemalettin Sevim, insan tacirlerinin kimliklerinin belirlendiğini açıkladı. Sevim, "Yakalanmaları için çalışmalara başladık. Mültecilerin yasal işlemleri tamamlandıktan sonra adli makamlara teslim edilecek. Otel sahibi ve personeli hakkında da soruşturma yapılıyor" dedi.