Yine, 'kızınız hamile' skandalı!

Yine, 'kızınız hamile' skandalı!
Yine, 'kızınız hamile' skandalı!
İstanbul'da özel bir tıp merkezine giden genç kızın TC numarası ile bir hamile kadının kimlik numarası karıştırıldı. Hamile kaydı GEBLİZ sistemine girilince aile hekimliği babayı aradı. Anne bayıldı, baba kızına küstü!

Radikal.com.tr - Habertürk'ün haberine göre İstanbul 'da yeni bir 'Alo kızınız hamile' skandalı yaşandı. Beykoz’da ailesiyle birlikte yaşayan G.K., sağlık sorunları nedeniyle Kavacık’taki bir tıp merkezine gitti ve kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine kaydını yaptırdı. Ancak görevli, genç kızın TC kimlik numarasını hamile olan bir kadın hastanın TC numarasıyla karıştırdı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hamile hastaların takibinin yapıldığı GEBLİZ adlı sisteme G.K.’nın TC kimlik numarası kaydedildi.

Sistem otomatik olarak bu bilgiyi aile hekimliği merkezine iletti. hekimi de G.K.’nın babasını telefonla arayarak, kızının bekâr olmasına rağmen hamile olduğunu bildirdi. Bu telefon ailede şok etkisi yarattı. Anne bayıldı, baba kızıyla ilişkisini kesip hakaretler etti. Bir türlü gerçeği anlatamayan genç kız, durumu yakınları da öğrenince zor anlar yaşamaya başladı. Özel tıp merkezinden bir görevli, genç kızı telefonla arayarak hamile olduğunu söyledi. G.K. bunun mümkün olamayacağını bildirdi. Tıp merkezi yönetimi yaptığı araştırma sonucunda TC kimlik numaralarının protokol defterine karıştırılarak yazıldığını tespit etti. Böylelikle gerçek ortaya çıktı.

‘ÇÖKÜNTÜYE UĞRADIM’
Bunun üzerine G.K. soluğu adliyede alarak, Beykoz Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 25 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Dilekçesinde ‘tarifi imkânsız duygusal çöküntüye uğradığını’ anlatan G.K., Türk aile yapısının bekâr bir kızın hamile olmasını hazmedebilecek bir yapıda olmadığını belirtti. Böyle bir olayın aile içi şiddete hatta töre cinayetlerine neden olabileceğini ifade eden G.K., özel tıp merkezinin yaptığı yanlışlık nedeniyle ailesinde çok kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabileceğini kaydetti.

Gebe takip uygulaması nedir?

Sağlık Bakanlığı, anne adaylarını doğum öncesi ve doğum sonrasında takip için “Gebe Lohusa Bebek Çocuk İzleme ve Takip Uygulaması” başlattı. Kimlik bilgileri sisteme kaydedilen anne adayı, doğum öncesi ve sonrasında aile hekimi tarafından takip ediliyor. Her türlü sağlık kontrolü de sisteme giriliyor. Bu uygulama sayesinde, anne ve bebeğin tüm sağlık kontrollerinin sistem üzerinden takibi sağlanıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1138370113837023

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  neden direniyoruz? - user1147822

  işte bunlar artık yaşanmasın diye!

  Ahlak Kahyalarina - runlola

  Baglaclari ayri yazamayan, belli ki okumasi yazmasini pek ilerletememis namus bekcileri, gelmis milletin cinsel organiyla neler yaptiginin yorumunu yapiyor. Ey milletin keyfine kahya olanlar, fuhusla ozgur seks arasindaki farki anlamiyor musunuz? Turkiye'de evli erkeklerin cogu parayla seks yapmak icin fuhusa meylederken, homoseksuel iliski kurarken el alitindan, daha da gelmis vatandasin cinsel zevkinin kahyasi mi kesiliyorsunuz? Size ne ki? Kim size baskasinin ne yaptigini teraziye koyup olcme hakki veriyor ki? Neredeyse kalkip tore cinayetlerine alkis tutacaksiniz. Bir de su baglaclari ve soru eklerini ayri yazin, herkes fazla okuma yazmaniz olmadigini sip diye anliyor. Eski kelimeler falan kullanarak da, kulaktan dolma hoca bilgileriyle vaaz verdiginiz belli oluyor.

  Sistem Yanlış - h.karasaban

  Bu sistemin en başta çıkarılması ve hâlâ yürürlükte olması çok büyük yanlış. Böyle bilgiler ancak gönüllülük esas alınarak, yani hamile olan veya muayene olan kişinin kendi isteğiyle ilgili kişilerle paylaşılmalı ki zaten bu durumda kişi kendisi de bu bilgiyi iletişim araçları vasıtasıyla paylaşır.

  Bu ne türşü bu ne lahana - gerçeklik

  Ahlakı ve namusu dışlayıp bekçiliğinden rahatsız olanların işlerine geldiğinde bu kavramları tepe tepe kullandıklarına şahit oluyoruz reel hayatta. Hiç kusura bakmayın öyle sonsuz cinsel keyfi özgürlüğü isteyip fuhuşa davet çıkardıktan sonra azgınlaşan insanların arasından suç işleyenlere en sert cezayı verin diye ortalıkta dolaşmak tam bir tutarsızlık ve samimiyetsizlik maalesef.

  Rıza,cinsel eylemin kendisinin algısal sonucunu belirleyecekse... - gerçeklik

  Tecavüze veya cinsel istismara kızanlar, söz konusu kişinin eylemi kendi rızasıyla yapmasıyla özgürlükçü kesiliyorlar.Yapılan eylemin ahlakiliğini de sadece ahlakı toplum hayatından söküp atmak için kullana biliyorlar.Dertleri, rıza olgusu devre dışı bırakılarak yapılan eylemin, bırakın toplum hayatının teamüllerinin bir kenara bırakılmasını,normalde kişi onur ve insanlığıyla bile bağdaşmayan içeriğini topluma sorgusuz sualsiz kabul ettirmeye çalışmaktır sadece.Rıza,kimilerince cinsel eylemin algısını eylemin ahlaki ve kurallı olmasının önüne geçirilmeye çalışılan bir retorik olarak kullanılıyor. Siz yapılanın doğruluğuna bakacaksınız,sadece yapanın rızasına veya keyfine değil.Anlaşılan bu haberde ki genç kız, eğer Türk aile yapısı kabul gösterseydi kendisi de yapmadığı bu işin yapılmasını normal karşılayacak zihniyette his ediyor kendisini. Bu durumda yapmamış olması yapmış olmasıyla eşdeğerdir benim için.Aile ve toplum korkusuyla da olsa bir hatadan vazgeçilmesi güzeldir ama,zihniyetin tam tersi olması maalesef bu güzelliği ortadan kaldırmaya yetiyor.Eee oda bi zahmet tencere tavasını alıp eylemini özgürce yapacağı Türkiye için sokaktaki vandalizme katılsın artık!

  Al iste ornek - ekremc123

  Tayyip cikip ne istiyorsunuz, derdiniz ne diyor, al iste sana ornek hem bu ilk te degil bu konuda.

  SAÇMALIK - secer

  Bu olay kızın ölümüyle sonuçlansaydı suçlu kim olacaktı? Kızını öldüren ebeveyn mi? Müjdeli haberi, yasalar çerçevesinde aileye haber veren doktor mu? Yoksa yasayı çıkarıp uygulattıran mı? Biz nereye götürülüyoruz böyle? İçki yasağına avrupa'dan örnekler veriliyor. Buna da bir örnek verilse ya Bu halk bunun gibi bir dolu saçmalık ve adaletsizlikten sokaklara döküldü hala daha dış mihraklar, faiz lobisi denmeye devam ediliyor...