Yine LPG patlaması

LPG'li araçlar tehlike yaratıyor. İstanbul'da, bir apartmanın garajındaki patlamada bir kişi yaralandı. Uzman görüşü: Otomobile takılan LPG sistemindeki arıza yüzünden biriken gaz patladı.

İSTANBUL - Beyoğlu'ndaki bir apartmanın garajında bulunan LPG'li araçta dün meydana gelen patlamada bir kişi yaralandı.
Taksi sürücüsü Mustafa Çelik, İstanbul Beyoğlu'nda bir apartmanın garaj olarak kullanılan giriş katında park halindeki LPG'li aracını çalıştırdığı anda patlama meydana geldi. Patlamada yaralanan sürücü Çelik, kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Patlamanın meydana geldiği apartmanın yakınındaki tek katlı bir işyeri kısmen yıkıldı. Olay yerinde inceleme yapan polis ekipleri, aracın LPG'li olmasına rağmen, ruhsatında benzinli kaydının bulunduğunu belirledi.
Makina Mühendisleri Odası teknik uzmanları da kullanılamaz hale gelen araçta inceleme yaptı. Teknik uzmanlar patlamaya neden olan sızıntının, otomobilin sonradan takılan LPG sistemindeki arızadan kaynaklandığını belirledi.
'Tekerlekli bombalar'
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Tevfik Peker iki gün önce yaptığı açıklamada da, LPG'li birçok aracın sokaklarda 'tekerlekli bomba' olarak dolaştığını söylemiş, montaj ve denetim yetkisinin tekrar kendilerine devredilmesini istemişti. Peker, LPG/CNG kontrol istasyonlarına 2004'te gelen 23 bin 740 araçtan 6 bin 400'ünün montajının, kamu can ve mal güvenliği açısından sakıncalı olduğunun tespit edildiğini belirtmişti. Bu araçlardan 5 bin 500'ünün eksikliklerini gidererek 'uygun' raporu aldığını hatırlatan Peker, "900 araç, 'sızdırmazlık' raporu almadan İstanbul trafiğinde dolaşmakta" demişti.


    http://www.radikal.com.tr/7340037340030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.