Yine metan faciası

Yine metan faciası
Yine metan faciası

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde önceki gün kanalizasyon terfi istasyonunda ilaçlama yaparken metan gazından zehirlenerek ölenlerin sayısı 3’e yükseldi. Olayda ekip amiri Veysel Turgut, işçi Osman Sarı ve itfaiye eri Uğur Apaydın ölürken, zehirlenen ve hastaneye kaldırılan altyapı ekip amiri Adnan Özkaya’nın ise tedavisi sürüyor. Ölenlerin, yaklaşık 20 gün önce Muğla’nın Milas ilçesindeki metan gazı faciasında ölen 7 kişi gibi maskesiz olarak çalışma alanına indikleri ortaya çıktı.

Maskesiz indiler
Kuşadası Yavansu Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait kanalizasyon terfi istasyonuna, önceki gün ilaçlama yapmak üzere Veysel Turgut ile Adnan Özkaya ve Osman Sarı çukura indi. Bir süre sonra içerideki metan gazından etkilenen ve maskesiz oldukları belirlenen ekipte bulunanlar dışarı çıkmaya çalıştı. İşçilerden Sarı tırmanırken dengesini yitirip düşünce başını beton zemine çarptı. Bunun üzerine Turgut tekrar kuyuya indi, metan gazının etkisiyle kendini kaybeden Turgut, atık su çukuruna düştü. İhbar üzerine Kuşadası itfaiye ekipleri olay yerine geldi ve çalışma başlattı. Gaz nedeniyle fenalaşan Sarı ve Özkaya çalışmalar sonucu kurtarıldı. Çukur içindeki suya düşen Turgut’u dışarı çıkarmak isteyen itfaiye erleri Hasan Harmankaya ve Apaydın maske takmadan indikleri alanda, metan gazından etkilendi.
İtfaiye erlerinin kurtarılması için AKUT’tan yardım istendi. AKUT’un donanımlı ekibi, metan gazından zehirlenenleri kısa sürede çukurdan çıkardı. Yaklaşık yarım saatlik çalışma sonunda Veysel Turgut’un da cesedine ulaşıldı. Gazdan etkilenen Osman Sarı, Adnan Özkaya ve itfaiye erleri Hasan Harmankaya ile Uğur Apaydın ilk olarak Kuşadası Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sarı ve Apaydın hastanede hayatını kaybetti. Harmankaya taburcu edildi, Özkaya’nın tedavisi sürüyor.


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  AKUT

  ,

  muğla