Yine mi çatkapı ölüm?

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde önceki gece bir apartmana düzenlenen operasyonda zabıta olarak görev yaptığı...

ANKARA/AĞRI - Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde önceki gece bir apartmana düzenlenen
operasyonda zabıta olarak görev yaptığı bildirilen belediye işçisi Burhan Koçkar (26) öldürüldü. HADEP Doğubeyazıt İlçe Başkanı Yusuf Söğüt, Koçkar'ın öldürülmesini
'yargısız infaz' olarak nitelerken, yetkililerin çelişkili açıklamaları dikkat çekti.
Doğubeyazıt'ta önceki gece Ahmet Hani Mahallesi Yolaltı Sokak'ta Koçkar ailesinin altlıüstlü oturduğu apartmana sivil giyimli görevlilerce düzenlenen ve Burhan Koçkar'ın ölümüyle sonuçlanan operasyon, soru işaretlerine neden oldu.
'Çelişkili konuşuyorlar'
Olay anında öldürülen Burhan Koçkar'ın yanında olan eşini dinleyen ve resmi mercilerle görüşen HADEP İlçe Başkanı Yusuf Söğüt olayın yargısız infaz olduğunu söyledi. Yetkililerin açıklamalarının çelişkilerle dolu olduğunu belirten Yusuf Söğüt şunları anlattı: "Operasyon gece 12.30 sıralarında olmuş. Operasyon yapılan apartmanda abi kardeş ayrı dairelerde oturuyordu. Nedim Koçkar partimizin yöneticilerinden. Önce onun evine girilip, gözaltına alınıyor. Sonra Burhan'ın evine çıkılıyor. Burhan belediyede geçici işçi olarak çalışıyordu. Eşinin bize anlattığına göre, kapı tam açılırken yaylım ateş başlıyor. Altı kurşun Burhan'a isabet ediyor. Maalesef Burhan hemen orada hayatnı kaybediyor."
Söğüt sözlerini şöyle sürdürdü: Aynı gece ilçede 20'ye yakın kişi gözaltına alınmış. O gece o evde çatışma olmamış, bize göre de öldürülen kişide silah yok. Gün içinde başsavcıyla ilçe emniyet müdürüyle ve kendisini Ağrı Emniyet Müdürü olarak tanıtan kişiyle görüştüm. Emniyet amiri 'Polis heyecanlanmış, ateş açmış' derken, emniyet müdürü 'Elinde silah varmış, onun için ateş edilmiş' dedi. Kaymakam da 'Adli bir vakadır soruşturma yapılıyor' dedi. Bize göre, olay yeni yargısız bir infazdır"
Suç duyurusu
Doğubeyazıt Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Koçkar ailesi ise verdikleri dilekçede şunları söyledi:
"Polisler mahkeme kararı olmadan evi aramak istediler. Burhan Koçkar bu duruma itiraz ettiği gerekçesiyle polislerce öldürüldü."
26 yaşındaki gencin cesedinin otopsi için Trabzon Adli Tıp'a gönderilmesi kararlaştırıldı.
Olay ilçede gerginliğe neden oldu. Tepki gösteren Koçak'ın yakınları hastane önünde toplandı. Gruptakiler vali tarafından provokatörlükle suçlandı.
Vali: Silah vardı
Olayla ilgili resmi açıklama ise Ağrı Valisi Cumhur Ersoy'dan geldi. Ersoy, açıklamasında şunları söyledi: "Güvenlik güçleri bir duyum üzerine bir eve baskın düzenledi. Ancak evin bir üst katındaki daireden silah sesleri duyulmasıyla güvenlik güçleri, silah sesleri gelen evin kapısını açmaya çalıştı. Kapı açılmayınca kapıyı zorla açmak zorunda kalan güvenlik güçleri, içeride, elinde silah bulunan bir kişiyle karşılaştı. Bunun üzerine güvenlik güçlerimiz karşılarında elinde tabanca bulunan bir kişi görünce ateş açmak zorunda kaldı ve ardından bu kişi ölü ele geçirildi"