Yine o görüntüler

Hijyen de neymiş!
Her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramı'na da vahşet görüntüleri gölge düşürdü. Günler öncesinden yapılan uyarı ve ceza tehdidine kulak asan olmadı. Hayvanlar yine cadde ve sokak aralarında hijyen kurallarına uyulmadan kesildi. Acemi kasaplar yüzünden pek çok hayvan uzun süre can çekişti.
Kesimhane yetmedi
Uzmanların 'Psikolojileri zarar görebilir' uyarısına da kulak asmayan vatandaşlar, çocukların hayvanları kesilirken izlemesine engel olmadı. Belediyelerin kesim yerleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşlar uzun süre sıra beklemekten ve kesim ücretlerinin yüksekliğinden şikâyet etti.
Beş ölü, 1903 yaralı
Denetimler de yetersizdi. Kurbanını yasak yerlerde kesenlere verilmesi öngörülen 54 YTL'lik ceza sokakların kan gölüne döndüğü İstanbul'da sadece sekiz kişiye kesildi. 1903 kişi bıçakla kendini kestiği için hastaneye başvurdu. Beş kasap kesim sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

İSTANBUL - Bu Kurban Bayramı'nda da alıştığımız görüntüler eksik olmadı. Yapılan uyarı ve 54 YTL'lik ceza tehdidi işe yaramadı, çoğu yerde kurbanlıklara eziyet edildi. Sokaklar kan gölüne döndü. Kesimler çocukların gözleri önünde yapıldı. Çocuklar cep telefonlarıyla kesimleri görüntüledi.
Birçok ilde kaçan kurbanlıklar için oluşturulan özel timler görev yaptı. Vince asılarak kesien büyükbaş hayvanların durumu bir çok yerde tepki topladı.Hijyen şartlarına uyulmadan yapılan kurban kesimine sevinenler, kedi ve köpekler oldu. Kesilen kurbanların başında toplanan hayvanlar, kendilerine atılacak et parçalarından alabilmek için bekledi. Türkiye genelinde 1903 acemi kasap kendini yaraladı.
Ankara: Başkentte valiliğin genelgesi uyarınca kurbanlar, belirtilen kesim yerlerinde, belirlenen ücret karşılığı görevli kasaplarca, din görevlisi ve veteriner hekim denetiminde kesildi. Bununla birlikte sağlanan olanaklara ve alınan önlemlere karşın bazı Ankaralılar, kurbanlarını açık arazide ve hijyenik olmayan yerlerde kesti. Bazıları küçük yaştaki çocuklarını da kurban kesimine getirdi. Kurban kesenlerin büyük çoğu derilerini, Türk Hava Kurumu yetkililerine verirken, belirlenen yerler dışında kesim yapan bazı kişilerle görevliler arasında tartışmalar yaşandı.
Bayram magandaları saldırdı
İstanbul: Ceza uyarılarına karşın halk yine kesim alanı olarak sokakları seçti. Kimileri kurbanı mahalle arasında, çocukların gözü önünde kimileri de kurban satışının yapıldığı çadırlarda kesti. Zabıta ekipleri, TEM ve E-5 karayoluyla park ve bahçelerde yaptıkları denetimlerde, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa ve Pendik ilçelerinde kurallara uygun kesim yapmayan sekiz kişiye, 54'er YTL para cezası kesti. Yasal kesim yerlerindeyse 150 YTL'yi bulan kesim parasına vatandaşlar tepki gösterdi. Uzmanların 'uzak tutun' uyarılarına karşın çocuklar yine kesilen hayvanın etrafındaydı. Mahalle aralarındaki bu görüntü kurbanlık satışlarının yapıldığı çadırlarda da vardı. Yasak olmasına karşın çadırlarda hayvan kesimi yapıldı. Radikal muhabiri Ecem Engin, Esenler'de kesim alanı dışında kurbanını kesen grubun saldırısına uğradı. Engin'in fotoğraf makinesi satır sapıyla kırıldı, fotoğrafları silindi.
Vatandaşlar uçak kaçırdı
Belediyelerin yasal kesim yerlerindeki sorunsa fiyatlardı. Bağcılar Belediyesi'nin kesim yerinde büyükbaş hayvan 150, küçükbaş hayvansa 30 YTL'ye kesildi. Bu arada kurban kesim alanlarına ulaşımda zorluk çekildi. Atatürk Havalimanı'na giden yol üzerindeki kurban kesim yerine gelenler arabalarını yola park ettiği için özellikle sabah saatlerinde trafik sıkıştı. Havalimanına gitmek isteyenler yoğun trafik yüzünden sıkıntılı anlar yaşarken, birçok kişi uçağını kaçırdı.
İzmir: Vatandaşlar, belediyenin belirlediği kesim yerlerinde uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı kesim yerlerinde işlemlerin uzaması tepkilere neden oldu. Zabıtanın denetim yapmasına karşın yine de sokaklarda ve çocukların gözü önünde kurbanlar kesildi. Önlem almayan Buca Belediyesi'ne Çevre İl Müdürlüğü'nce ceza tutanağı düzenlendi.
Beş kişi kalp krizi geçirip öldü
Bütün uyarılara karşın eline bıçak alan 1903 acemi kasap bayramın ilk gününü hastanede geçirdi. Kayseri'de 59 yaşındaki Mehmet Narin, aynı yaştaki Memduh Şayık, Mersin'de 48 yaşındaki Mehmet Renkserp, Kırıkkale'de 67 yaşındaki Aslan Han ve Sakarya'da 54 yaşındaki Macit Kadeş, kesim sırasında kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi. (Radikal, dha, aa)