Yine rahibe saldırı yine genç bir zanlı

Bayraklı semtinde bulunan Saint Antuan Kilisesi'nde ayin yöneten Rahip Adriano Franchini, bıçaklı saldırıda yaralandı.

İZMİR - Bayraklı semtinde bulunan Saint Antuan Kilisesi'nde ayin yöneten Rahip Adriano Franchini, bıçaklı saldırıda yaralandı. Saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla 19 yaşındaki R.B. suç aleti bıçakla yakalandı.
İzmir'in Bayraklı semtindeki 1610 Sokak'da bulunan Saint Antuan Kilisesi'nde dün pazar ayini yapılıyordu. Ayini yönetmeye Selçuk'taki Meryemana Evi'nde görev yapan 65 yaşındaki Rahip Adriano Franchini gelmişti. Aynı zamanda Vatikan Büyükelçiliği Caritas Üniteler Müdürlüğü görevini yürütüyordu. Türkçe bildiği için her pazar Saint Antuan Kilisesi'ne gelen Franchini, ayin bitiminde cemaatle sohbet etti.
Kilisede, ayine katılanların daha önce görmediği bir genç de vardı. Balıkesir'de çiftçilik yaptığı ve inşaatlarda çalıştığı öğrenilen R. B., İzmir'e günübirlik geldiğini söylemişti. Hıristiyanlık'la ilgili bilgi almak istediğini söyleyen R. B, Rahip Adriano Franchini'yle 15 dakika baş başa görüştü. Rahip, gencin ayini izlemesine izin verdi. R. B. ayin sonrasında cemaatle birlikte çay içti. Öğle saatlerinde Rahip Franchini, kilise koridorunda cemaati uğurlarken R. B. bıçağını çekti. Kilisedekilerin şaşkın bakışları arasında rahibin karnına sapladı.
Kilisedekiler paniğe kapalırken, kargaşadan yararlanan saldırgan kaçtı. Hemen yakındaki Central Hospital'e kaldırılan Franchini, ilk tedavisinin ardından Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Rahip Franchini'nin, genel cerrahi kliniğinde tedaviye alındığı ve hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Franchini, tedavi gördüğü hastanede verdiği ilk ifadesinde, R.B'yi koridorda uğurlarken, Hıristiyanlığa geçmenin kolay olmadığını, bazı şartları yerine getirmesi gerektiğini anlattığını, bu sırada zanlının bir anda sinirlenip karnına yumruk atarak kaçtığını, arkadaşlarının kanamayı fark etmesiyle bıçaklandığını anladığını söyledi.
Kilisede bıçaklı saldırının haber verilmesi üzerine gelen polis ekibi soruşturma başlatırken, saldırgan R.B. kısa süre sonra kiliseye 200 metre uzaklıktaki Bayraklı Polis Karakolu yolunda elinde bıçakla yakalandı. R.B. poliste çelişkili ifadeler verdi. İlk ifadesinde, son dönemlerde kiliselere ilgi duyduğunu ve internette araştırma yaptığını söyledi.
'Diziden etkilendim'
İzmir'deki değişik kiliseleri aradığını ancak kendisine Bayraklı'daki Saint Antuan Kilisesi görevlilerinin yakınlık gösterdiğini söyleyen zanlı, kilise görevlilerinin daveti üzerine İzmir'e gelerek ayini izlediğini, daha sonra koridorda kendisini uğurlayan Rahip Adriano Francini'nin konuşmalarına sinirlenerek bir anda bıçakladığını ve kaçtığını anlattı. Ayrıca ifadesinde Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin son bölümlerinde işlenen, Hıristiyanların misyonerlik faaliyetlerinde bulunması konusundan etkilendiğini, olayı da bu nedenle işlediğini söylediği öne sürüldü.
R.B.'nin, Rahip Adriano Franchini'ye yönelik saldırıyı birilerinin yönlendirmesiyle gerçekleştirdiği ihtimalini de dikkate alan polis çalışmalarını bu yönde de sürdürüyor.
Ali Babacan kınadı
Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Paris'te saldırıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Sebebi ne olursa olsun bu olayı esefle karşılıyorum. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada çeşitli din, mezhep ve kültürler yüzyıllardır barış ve huzur içinde yaşamıştır."
Trabzon'daki Santa Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi 60 yaşındaki Andrea Santaro 2006 yılında uğradığı bıçaklı saldırıda yaşamını yitirmişti. Malatya'da da geçen nisan ayında Zirve Yayınevi'nde üç Hıristiyan işkence yapılarak öldürülmüştü.