Yine resepsiyon... 'İçki krizi' Tekirdağ'da

Çoğu AKP'li belediyenin içkiye dair tavrı, Tekirdağ'da da tartışma çıkardı. CHP, ilin işgalden kurtuluşu resepsiyonunda içki olmamasını eleştirdi. AKP'li başkan Aygün: "Şehitlerimize kadeh mi kaldıracağız?"
Haber: UĞUR ADUTALP / Arşivi

TEKİRDAĞ - AKP'li Belediye Başkanı Ahmet Aygün, Tekirdağ'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 83'üncü yıldönümü için verilen resepsiyonda içki servisi yaptırmadı. CHP milletvekilleri Enis Tütüncü ve Nuri Saygun, konuyu Meclis'e taşıma kararında. Aygün ise, "Burada şehitlerimiz var, onlara kadeh mi kaldıracağız" diyor.
CHP'li vekiller tepkili
Tekirdağ Belediyesi'nin önceki akşam Belediye Kültür Merkezi'nde verdiği resepsiyona, vali Ahmet Özyurt, 8'inci Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Daysal, CHP milletvekilleri Enis Tütüncü, Mehmet Nuri Saygun ve diğer davetliler katıldı. Serviste konuklara alkollü içki verilmemesi üzerine CHP Tekirdağ İl Başkanı Burhan Karaevli gazetecilere dönerek, durumun gündeme gelmesini istedi. CHP'li milletvekilleri Tütüncü ve Saygun da AKP iktidarının dayatma yaptığını öne sürdü, konuyu TBMM'ye taşıyacaklarını söyledi.
Tütüncü, belediyenin bu tutumuna şaşırdığını belirterek, "Bu konuda başkan Aygün ile konuşmadım; anlayışla karşılamaya çalışıyorum ama anlamak kabil değil. İçki tutkunu değilim ama seçme hakkımı da kimse kısıtlayamaz. Hıristiyanlık'ta Allah ile kul arasında papaz vardır, ancak İslamiyet'te böyle bir şey yok. Bu dayatmadan başka bir düşünce olamaz" diye konuştu. Saygun da, 1920 ve 1930 yıllarında bile yaşanmayan bu dayatmanın bugünlerde yaşanmasının hayret verici olduğunu söyledi.
Tekirdağ Belediye Başkanı Aygün ise gazetecilerin konuyla ilgili sorularına, "Burada şehitlerimiz var, onlara kadeh mi kaldıracağız" yanıtı verirken, belediye yetkilileri son beş yıldır kurtuluş kutlamasının ramazan ve bayramlara denk geldiğini, bu nedenle resepsiyon düzenlenmediğini, bu yıl alkol servisi yapılmama kararının ise başkanın tasarrufu olduğunu belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7631947631940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.