Yine sembol tartışılıyor

Başkentle ilgili sembol tartışması yine gündemde. Ankara Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllar kabul gören Hitit Güneş Kursu'nu, 1995 yılında camili-minareli bir sembolle değiştirmiş...
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başkentle ilgili sembol tartışması yine gündemde. Ankara Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllar kabul gören Hitit Güneş Kursu'nu, 1995 yılında camili-minareli bir sembolle değiştirmiş, ancak yargı iptal etmişti. Büyükşehir Belediye Meclisi 14 Ocak'taki toplantısında, yargının iptal ettiği sembolü yine başkentin sembolü olarak kabul edince, eski CHP Trabzon Milletvekili Rahmi Kumaş, işlemin iptali için idari mahkemeye dava açtı.
Ankara'nın sembolü, 1973'te Vedat Dalokay'ın belediye başkanı olduğu dönemde Hitit Güneş Kursu olarak belirlenmişti. 1995'te Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yarışma açarak Ankara'ya yeni bir sembol buldu. İki minare arasında Atakule ile aşağı doğru bir hilal ve yıldızlardan oluşan yeni sembol, '50 yıl değiştirilemez' koşuluyla kullanılmaya başlandı.
Yargı onay vermemişti
Yeni sembol, eski CHP Milletvekili avukat Rahmi Kumaş'ın girişimiyle Ankara 2. İdare Mahkemesi'nce reddedildi, Danıştay da iptal kararını onayladı. Yargı kararına karşın sembolü kullanan Büyükşehir Belediyesi, yeni Belediyeler Yasası'nın ardından 14 Ocak'ta toplanan Belediye Meclisi'nde bir kez daha minareli hilalli sembolü kabul etti.
Eski milletvekili Kumaş da, bu işlemin iptali için yine Ankara İdari Mahkemesi'ne dava açtı. "Ankara'nın simgesinin cami ve minareyle ilişkilendirilmesi laik Cumhuriyet'in özüne saldırıdır" diyen Kumaş'a göre simge, Anayasa'nın belirlediği başkent ile Cumhuriyet niteliklerine uymuyor ve açıkça dini sömürü var.
Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek 'başkentin silueti olduğu' gerekçesiyle 1976 ile 1987 arasında Osmanlı mimarisi taklit edilerek yapılan ve Ankara'nın en büyük camisi olan Kocatepe Camii ve Atakule'yi aynı sembolde kullanmaya başladı. Ancak Ankara hiçbir zaman camilerle özdeşleşen bir kent olmadı. Ankara' da sadece sekiz tarihi cami var. Hacı Bayram Camii (15. yüzyıl), Aslanhane Camii (1290), Alaeddin Camii (19. yüzyıl), Yeni Cami (1565), Ahi Elvan Camii (14. yüzyıl), Zincirli Camii (17. yüzyıl), Karacabey Camii (1444) ve Hacı Musa Camii (15. yüzyıl).
Başkan Melih Gökçek'e karşı çıkanların savunduğu Hitit Güneşi de Ankara'yla doğrudan ilgili bir sembol değil. Hititler Ankara'yı sadece askeri garnizon olarak kullandı, önemli bir merkezleri olmadı.
Çatak: Birinci TBMM olabilir
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak, Hitit Güneşi'nin 5 bin yıllık Anadolu tarihinin göstergesi olduğunu, Ankara'yı 30 yıllık Kocatepe Camii ile çok daha yeni Atakule'nin sembolize edemeyeceğini söyledi. Çatak, "Ankara'nın sembolü, Birinci Meclis veya Anıtkabir olamaz mı?" sorusuna, "Olabilir. Ancak, Hitit Güneşi Ankara'nın ilk amblemi olduğu için değişmemeli. Bu, Anadolu kültürüne sahip çıktığımızın da bir göstergesi olacaktır" yanıtını verdi.
Yeni yasa ne getiriyor?
Yeni Belediye Yasası'na göre, beldeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerinin tespitine ilişkin kararlar, belediye meclisinin üye tam sayısının salt çoğunluğunun kararıyla alınabilecek. Bunların değiştirilmesine ilişkin kararlar, meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı ve mülki idare amirinin onayıyla olacak.
Kökeni Anadolu'da
Hitit Güneş Kursu, dairesel biçimli stilize edilmiş güneşin etrafına yerleştirilen öğelerden oluşuyor. Bazı kurslarda güneşinin üzerine, ses çıkarması için sallanan parçalar eklenirken, bazılarında geyik figürleri görülür. Genellikte tunçtan yapılan güneş kurslarının Hititlerce kullanım amaçları hakkında farklı görüşler var. Bir görüşe göre güneş kursları at koşum takımlarının arasında kullanılan bir parça, diğer görüşe göre ise ahşap asaların ucuna takılarak dini törenlerde kullanılıyordu. Hitit sanatı ve uygarlığının simgesi sayılan güneş kurslarının en seçkin örnekleri, Çorum yakınlarındaki Alacahöyük'te bulundu.


    http://www.radikal.com.tr/7373497373490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.