Yine sessizlik yine ölüm

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün çözüm olarak açıkladığı tasarıların 17 kişinin yaşamını yitirdiği ölüm oruçlarını bitiremeyeceğinin anlaşılmasıyla mahkûm ailelerinin endişeli bekleyişi sürüyor.
Haber: KEMAL GÖKTAŞ / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün çözüm olarak açıkladığı tasarıların 17 kişinin yaşamını yitirdiği ölüm oruçlarını bitiremeyeceğinin anlaşılmasıyla mahkûm ailelerinin endişeli bekleyişi sürüyor.
Tutuklu ve hükümlü aileleri ile sivil toplum örgütlerinin izleme kurulları, TMY 16. madde değişikliği ve İnfaz Hâkimliği Yasa Tasarılarının yetersiz olduğu ve ölüm oruçlarını sona erdiremeyeceğini açıklamaları ve bakanlığın 'görüşme yapmama' ısrarı, ölüm oruçlarında çözüm umudunu kırdı.
'Görüşmeler' de tıkandı
FP'li Mehmet Bekaroğlu, gündeme getirilen tasarıların ölüm orucuna son vermeyeceğini savunarak "Sorun devletin 'Pazarlık yapmam' psikolojisinden kaynaklanıyor.
Ölüm orucundaki mahkûmlarla görüşülmeden eylemlerin bitirilmesi zor" dedi.
TAYAD'lı tutuklu ve hükümlü yakınları da, hükümetin 'insanlar ölürken oyun oynamaya devam ettiğini' savunarak, ölüm orucundaki mahkûmların taleplerinin 'insani, demokratik ve haklı' olduğunu ifade etti.
Sorumlu genelge sahipleri
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Fuat Ertosun'un, ölüm orucundaki mahkûmların tek kişilik odalarda tutulması yolundaki genelgesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanmaya başlandı. Ankara Tabip Odası Başkanı Ümit Erkol'un verdiği bilgiye göre hastanede eyleme devam eden ve tedaviyi kabul etmeyen 12 tutuklu ve hükümlü, yatağa zincirli oldukları halde tek kişilik odalara alındı.
Gelinen aşamada, mahkûmların 'ani ölüm riski' altında bulunduklarına dikkat çeken Erkol, "Ani rahatsızlıklara hemen müdahale edilmesi gerekir. Oysa hastane personelinin bu yeterliliği yok. Refakatçiye günde bir-iki saat izin veriliyor. Mahkûmların durumunun görülmesi için monitör bağlanması gerekir. Bu imkân da yok. Ani ölümlerden bu genelgeyi yayımlayanlar ve uygulatanlar sorumlu olacaktır" dedi.


    ETİKETLER:

    Ankara