Yine töre cinayeti

Kahramanmaraş'ta altı gün önce bulunan yakılmış kadın cesedinin gizemi çözüldü. Naciye Atmaca'yı 'yasak aşk yaşadığı' için üç erkek kardeşi öldürmüş.
Haber: M. NURİ ŞİRİN / Arşivi
LÜTFİ YIKAN / Arşivi

KAHRAMANMARAŞ - Pazarcık ilçesinde yakılmış halde bulunan kadın cesedinin, 34 yaşındaki Naciye Atmaca'ya ait olduğu belirlendi. Evli olan Atmaca'nın, başka bir erkekle yasak aşk yaşadığı iddiasıyla üç erkek kardeşince aile meclisi kararıyla öldürüldüğü anlaşıldı. Jandarma, töre cinayetini FBI yöntemleriyle çözdü.
Karabıyıklı Köyü'nün Karamağaralar mevkisinde 20 Ocak'ta başından vurulduktan sonra yakılmış halde bulunan kadın cesedini inceleyen İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sağ yüzük parmağında alyans takılı olduğunu, başında da tamamen yanmayan yazmanın Gaziantep'teki Barak aşiretince yaygın olarak kullanıldığını saptadı. Soruşturmayı Gaziantep'e kaydıran jandarma, aşiretin yoğun olduğu bölgede araştırmaya başladı.
Kayıpları araştıran jandarma, Vatan Mahallesi'nde oturan Naciye Atmaca'nın 7 Ocak'ta kaybolduğuna dair savcılığa başvuru yapıldığını belirledi. Jandarma, altı çocuk annesi Naciye Atmaca'nın Hacı Tağa ile yasak aşk yaşadığını, ailesi tarafından da birkaç kez uyarıldığını ortaya çıkardı. Jandarma, cesedin Atmaca'ya ait olabileceği ve aile meclisi kararıyla öldürülme ihtimali üzerine, erkek kardeşleri Seyyah, Ekrem ve Hüseyin Korkmaz'ı gözaltına aldı. Evde yapılan aramada iki tabanca ile beş mermi ele geçirildi. Olay yerinde bulunan boş kovanın, ele geçirilen tabancadan atıldığı belirlenirken cesedin de Naciye Atmaca'ya ait olduğu teşhis edildi.
Dört kişi tutuklandı
Hacı Tağa'yı da gözaltına alan jandarma, üç kardeşi çapraz yöntemle sorguladı. Kardeşler çelişkili ifadeler vererek cinayet suçlamasını reddetti. Ancak soruşturmada Atmaca'nın üç kardeşi tarafından bir otomobille evinden alınıp, üç-dört gün sonra cesedinin bulunduğu yerde başından vurulduğu, üzerine de gaz dökülerek yakıldığı anlaşıldı. Üç kardeş ile Tağa tutuklandı.