Yine töre terörü yine ölüm

Maltepe'deki Mevlana Sokak dün bir töre cinayetine sahne oldu.
Haber: ARSLAN ARİÇ / Arşivi

İSTANBUL - Maltepe'deki Mevlana Sokak dün bir töre cinayetine sahne oldu. Bu seferki töre cinayetinin maktulü 21 yaşındaki Gülsüm A., sanığı ise kardeşi 15 yaşındaki M.A'ydı. M.A, 'namuslarını temizlemek için' ablasını sokak ortasında güpegündüz bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra ablasının başında ağlayan M.A, yakalanırken, töre cinayetinin azmettiricisi amca Yusuf A. kayıplara karıştı.
Alınan bilgiye göre Gülsüm A., yatalak olan babası ile annesi ve beş kardeşiyle yaşıyordu. Yaşadığı evden birçok kez ayrılan Gülsüm, bir buçuk yıl önce de evden kaçmış ve tecavüze uğramıştı. Evden kaçtığı için ailesi tarafından ev hapsinde tutulan Gülsüm, dün yine gizlice evden ayrıldı. Ancak bu sefer onu amcası Yusuf A. ve kardeşi M.A. takip ediyordu. Saat 11.30'da Gülsüm, izlendiğinden habersiz evin yakınındaki Mevlana Sokak'a girdi.
Baba yatalak olduğu için son sözü söylemek Yusuf A'ya düşmüştü ve infaz kararı çoktan verilmişti. Yusuf A. 'Eli bıçak tutacak yaşa' gelen 15 yaşındaki yeğeninin eline ablasını öldürmesi için ekmek bıçağını tutuşturdu.
Başında ağladı
M.A. ablasına yaklaştı, "Namusumuzu kirlettin" dedi ve bıçağı defalarca sapladı. İnfazın gerçekleştiğinden emin olmak isteyen Yusuf A. ise, Gülsüm son nefesini verene kadar bekledi ve kayıplara karıştı. Polis olay yerine geldiğinde M.A, ablasının cesedinin başında ağlıyordu. Yusuf A'nın bulunması için çalışmalar başlatıldı.


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Mevlana