Yine yağış yine soğuk

Bayram süresince Türkiye'nin batı ve orta kesimlerini adeta felç eden soğuk ve yağışlı hava, bugünden itibaren doğuya doğru hareket edecek. Ancak, yarın akşamdan itibaren Orta Akdeniz üzerinden yeni bir yağışlı hava geliyor. Hava sıcaklıkları daha da düşecek, soğukla birlikte don meydana gelecek. İstanbul'da da karın duracağı ancak havanın soğumaya devam edeceği açıklandı. En ağır kışlarından birini geçiren Trakya'da yollar nihayet trafiğe açıldı.

ANKARA - Bayram süresince yaşanan soğuk ve yağışlı hava, yurdun batı ve orta kesimlerinde etkisini kaybederek bugün doğuya hareket edecek. Ancak Türkiye, yarın akşamdan itibaren Orta Akdeniz
üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek.
Kıyı Ege ve Marmara'nın batısında yağmur şeklinde başlayacak olan yağış, hafta sonunda özellikle yurdun batı ve orta kesimlerinde görülecek. Yağmur, cumartesi günü Ege ve Batı Akdeniz'de etkili olacak.
Meteoroloji uzmanları, hava sıcaklıklarının bugün ve yarın gece iç kesimlerde yer yer eksi 10, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda ise eksi 20 dereceye kadar düşeceğini söyledi. Uzmanlar, ilgilileri ve vatandaşları, soğu hava nedeniyle gece ayazları, buzlanma ve dona karşı uyardı. Uzmanlara göre hafta sonunda sıcaklık artarak mevsim normallerine ulaşacak.
Akdeniz'de don
Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'ne göre de, cumartesi gününe kadar etkisini sürdürecek olan soğuk hava kütlesi nedeniyle,
Akdeniz'de hava sıcaklıkları 8-10 derece azalacak. Rüzgâr, kuzey ve kuzeydoğudan yer yer kuvvetli esecek.
Bölgede rüzgâra açık alanlarda gece en düşük hava sıcaklığı 1 ile 3 derece, rüzgâra kapalı alanlarda ise eksi 1 ile 3 derece arasında, sahil kesimlerinde ise 0 ile eksi 1, iç kesimlerde de eksi 3 ile eksi 5 derece arasında olacak. Rüzgârın, yarın öğle saatlerinden itibaren, soğuk havanın ise cumartesi gününden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor. Meteoroloji yetkilileri, geceleri hafif şiddette don beklentisi bulunduğunu belirterek, üreticilerin önlem almasını istedi.