Yine yeni itiraf

Üzeyir Garih cinayetinin kilit ismi olarak tanıtılan Pınar Konuşkan'ın ilk ifadesine dönerek, cinayeti Yener Yermez'in işlediği yönünde konuştuğu öne sürüldü.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih cinayetiyle ilgili soruşturmada sekizinci gün de geride kalırken, hâlâ somut bir adım atılamadı. Cinayetin bir numaralı katil zanlısı Yener Yermez'in yakalanması için operasyonlar devam ederken, dün adı açıklanmayan bir kadının daha ifadesinin alındığı öğrenildi. Daha önce sızdırılan bilgilerin yanlış çıkması nedeniyle tedbir alan Emniyet, kapılarını gazetecilere kapattı.
Kovalamaca sürüyor
Bugüne kadar çok sayıda kişinin ifadesine başvurularak yürütülen, ancak tek bir somut adım atılamayan Garih cinayetinde, polisin Yermez'le kovalamacası sürüyor. Yermez'in bir cep telefonu kullandığı tespit edilirken,
sinyallerin çok zayıf alınması nedeniyle yer belirlemesi güçleşiyor.
Yermez'i cinayetin bir numaralı faili olarak gören ve yakalamak amacıyla alarma geçen
İstanbul polisi, ihbarları değerlendirmeye çalışıyor. Emniyet'e ve soruşturmanın yürütüldüğü Eyüp Savcılığı'na binlerce ihbar geldiği, ancak çoğunun boş çıktığı ifade edildi.
Yardım mı alıyor?
Yermez'i yakalamak amacıyla operasyonlarını
aralıksız sürdüren polis, zanlının fotoğrafını her yere dağıttı. Yermez'in bulunamaması nedeniyle 'yardım aldığı' ihtimalini de değerlendiren polis, araştırmasını bu yönde derinleştiriyor. Öte yandan mezarlık çevresinde fuhuş yaptığı iddia edilen kadınlar da gözaltına alınarak, ifadelerine başvuruluyor. Dün de Yermez'in kız arkadaşlarından biri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 17 yaşındaki G.T. savcı tarafından sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.
Basına kapalı
Bu arada, soruşturmanın başından beri sızan haberlerin yanlış çıkması ve suçsuz birçok kişinin zan altında kalması nedeniyle
İstanbul Emniyeti önlem aldı. Gazetecileri Asayiş Şube Müdürlüğü bahçesinden bile uzaklaştıran polis, bilgi sızdırmamaya çalışıyor.
Bol tanıklı soruşturma
Soruşturmanın başından beri ortaya çıkan tanıkların çelişkili ifadeleri de kafaları karıştırıyor. Cinayet günü mezarlıktan iyi giyimli iki kişinin yabancı plakalı bir
otomobille ayrıldığını iddia eden K.Y.'nin ifadeleri inandırıcı bulunmadı. Son olarak ortaya çıkan M.U. isimli başka bir tanık da Afyon'dan İzmir'e giden bir trende Yermez'i gördüğünü ve 45 dakika konuştuğunu iddia etti. Ancak M.U.'nun ifadeleri de inandırıcı bulunmadı.
Çelişkili ifadeler
Yermez'in kız arkadaşı olduğu iddia edilen Pınar Konuşkan ve üç kadının sorgusuna ise İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'nde devam ediliyor. Gözaltına alındığından beri çelişkili ifadeler verdiği öne sürülen Konuşkan'ın yeniden ifade değiştirdiği öğrenildi.
İlk ifadesinde Yermez'i suçlayan ancak daha sonra bu iddiasından vazgeçen Konuşkan'ın, Eyüp Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz'ın da katıldığı sorgu sırasında yeniden Yermez'i suçladığı öğrenildi. Konuşkan ve beraberindekiler bugün savcılığa sevk edilecek.