Yine yeniden türban

Alman gazetesine konuştu
Alman Welt am Sonntag gazetesine demeç veren Başbakan Tayyip Erdoğan, üniversitede türban yasağını doğru bulmadığını söyledi. Erdoğan, türban yasağını ortadan kaldırmak için çalışma içinde olduklarını belirtti.
'Dini semboller yanlış değil'
Demokratik bir ülkede dini özgürlüklerin garanti altına alınması gerektiğini söyleyen Erdoğan "Buna, yasalarla çelişmediği müddetçe, dini düşüncelerini sembollerle ifade etmesi hakkı da dahildir" diye konuştu.

BERLİN/ANKARA - Almanya'nın 'Welt am Sonntag' gazetesi, özellikle muhalefetteki Hıristiyan Demokratların Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İslami kökenleri nedeniyle devlet-din ayrılığına inandığından şüpheleri bulunduğunu hatırlatarak, Erdoğan'la bu konu üzerine bir röportaj yaptı. Başbakan, üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldırmak için zaman içinde girişimde bulunacaklarını söyledi.
Erdoğan, 'Din-devlet işlerinin ayrılığına inanıyor musunuz' sorusuna
"Evet. Türkiye'de 1923'ten beri bütün anayasalarda din ve devlet işleri ayrıdır. Modern Türkiye'nin temel değerlerinden biri olan bu ilke, Atatürk'ün ortaya koyduğu gibi yaşamaktadır ve bu asla değişmeyecektir" dedi.
Kızı Esra'nın başörtüsü takabilmek için yurtdışında öğrenim gördüğünü hatırlatan gazete, 'Devlet işleriyle din işlerinin ayrılığına inanıyorsanız, kızınızdan devlet üniversitelerinde dini simge takmayı bırakmasını istemeniz gerekmez mi' sorusunu yöneltti. Bunun üzerine Başbakan, "Kızım, eşim ve ben inançlı Müslümanlarız. Kuran'da kadının kamuya açık yerlerde başörtüsü takması emrediliyor. Kızım da Kuran'ı uyguluyor. Ama buradan benim din-devlet ayrılığına karşı olduğum sonucu çıkmaz. Din ve devlet işleri birbirinden bağımsız yan yana yürür, ikisini yan yana uygulayıp birbirinden ayırabilirsiniz. Bu sadece Türkiye'ye değil, her modern devlete özgü bir durum" açıklamasını yaptı. Erdoğan, bu konudaki sözlerinin sonuna "Ayrıca kızım türbanı şık buluyor, modadan kaynaklanan nedenlerle takıyor" cümlesini ekledi.
'Yasağı koyanlar maksadı aşmış'
Bunun üzerine gazeteden 'Öyleyse üniversitelere giriş kuralları neden bu kadar sıkı' sorusu geldi. Erdoğan, "Yasağı yanlış buluyorum. Demokratik bir devlet din özgürlüğünü garantiye almalı. Buna vatandaşlarının dinlerini simgeleriyle ifade etmeleri de dahildir, tabii barışçı oldukları ve yasalara uydukları müddetçe... Bir kız öğrencinin başörtüsü takmasına izin vermek üniversitelerin müfredatlarını değiştirmesi ya da profesörlerin yerini din adamlarının alması anlamına gelmez ki... Başörtüsü yasağı özgürlükçü değil. Bunu koyanlar hedeflerini aşmış" diye yanıtladı.
Başbakan, 'Yasayı değiştirip üniversitelere başörtüsü serbestisi getirecek misiniz' sorusuna şu karşılığı verdi: "Evet, zaman içinde bu girişimde bulunacağız. Böyle bir adımı doğru buluyorum. Bunu din ve devlet işlerinin ayrılığı ilkesini zayıflatmak için değil, Türkiye'nin vatandaşlarına daha fazla dini özgürlükler sağlaması için istiyoruz."
Gazete türbanın dini bir simge mi yoksa moda aksesuvarı mı olduğunu merak ederken, Erdoğan, Diyanet'in türbanın inancın bir ifadesi olduğu görüşüne vardığını, bu yüzden türbanın haçtan farklı bir konumu olduğunu aktardı. Başbakan, Fransa'da okullarda dini simgelerin yasaklanmasını ise şöyle değerlendirdi: "Fransızlar bir temaya yaklaşma yöntemi olarak yasağı benimsemişlerdir. Biz Türklerse laikliğin Anglo-Sakson yorumuna daha yakın duruyoruz."
Erdoğan, Hıristiyan Demokrat lider Angela Merkel'in "Güçlü bir İslam'la karşı karşıya kalan gevşek bir Hıristiyanlık, bu rekabete dayanamaz" sözüne de şu karşılığı verdi:
"Vaziyet Merkel'in söylediği gibiyse, Hıristiyanlığın zafiyeti Türkiye'nin suçu olamaz. Ancak şu kesin ki; bizim inançlarımızla kimseye üstünlük sağlamak gibi bir amacımız yok. İslami Haçlı seferleri hiçbir zaman olmadı. Biz barışçı bir ülkeyiz. Bizim topraklarımızdan ne dini, ne de askeri bir saldırı hiçbir zaman söz konusu olamaz."
'Türban affı' zamanlaması
Erdoğan'ın sözlerinin zamanlaması, türban affına ilişkin yasa tasarısının TBMM'ye sevk edildiği günlere rastlaması bakımından siyasi kulislerde 'manidar' bulundu.
Bağımsız İstanbul Milletvekili Emin Şirin'in, türban nedeniyle üniversiteden atılan öğrencileri de kapsayan af önerisinin doğrudan gündeme alınıp alınmaması yarın Meclis Genel Kurulu'nda oylanacak.


    http://www.radikal.com.tr/7371327371320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.