Yine YÖK savaşı

YÖK'ün kuruluş yıldönümünde protesto ve çatışma vardı. Ankara'da, Kızılay'a yürüyen 500 kadar öğrenciye polis biber gazı ve boyalı suyla müdahale etti.
Öğrenciler polise taş, sapan ve molotofkokteylleriyle cevap verdi, 50 kişi gözaltına alındı. İstanbul'daki gösteriyi ise polis biber gazıyla dağıttı.

ANKARA - Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde her türlü demokratik gösteriye olanak verilirken, polis her yıl olduğu gibi YÖK'ü protesto eden öğrencilere sert müdahale etti. Ankara'da polisin müdahalesiyle başlayan olaylar sırasında, öğrenciler de polis panzerlerine taş ve molotofkokteyliyle karşılık verdi. İstanbul'da da gösteriye izin vermeyen polis, biber gazı kullandı.
YÖK'ü kuruluşunun 23. yılında protesto etmek amacıyla dün öğrenciler Ankara'da eylem yaptı. Eyylemciler, çeşitli illerden gelen öğrencilerin de katılımıyla Kurtuluş Parkı'nda toplandı. Aynı saatlerde binlerce polis Kızılay ve civarını ablukaya aldı. Sayıları 500'ü bulan öğrenciler Kızılay'a doğru yürüyüşe geçti. Korteji Mithatpaşa Köprüsü'nün altında durduran polis, eylemcilerin Güvenpark'ta basın açıklaması yapma isteğini reddetti. Polisin kararlı davranması üzerine, öğrenciler Mithatpaşa Caddesi'nden Kolej istikametine doğru çekilmeye başladı. Bu sırada panzerler, polis ve köpekli çevik kuvvet ekipleri, eylemcileri kovalamaya başladı. Polisler eylemcilere biber gazı ve boyalı su sıkarken, öğrenciler taş ve molotofkokteylleriyle karşılık verdi. Panzerlere engel olmak için barikatlar kuran göstericiler ara sokaklara dağıldı. 50 kişi gözaltına alındı.
Beyazıt'ta bin kişi toplandı
Beyazıt'ta dün gösteri yapan gruba da polis müdahale etti. YÖK karşıtı dövizler taşıyan yaklaşık bin kişi, Beyazıt Meydanı'nda toplandı. Burada basın açıklaması yapmak isteyen gruba, polis göz yaşartıcı gaz sıktı. Grup müdahalenin ardından dağılırken, polis ekipleriyle bazı göstericiler arasında kovalamaca oldu. Bu sırada kaçan bazı göstericiler, Beyazıt'ta bir otomobile zarar verdi. Göz yaşartıcı gazdan, göstericilerin yanı sıra polis ve vatandaşlar da etkilendi.