Yirmibeş kuruş tartışması etnik gerilime dönüştü

Yirmibeş kuruş tartışması etnik gerilime dönüştü
Yirmibeş kuruş tartışması etnik gerilime dönüştü
Rize'de bakkaldan yapılan alışveriş sırasında Doğu kökenli işçiler ile mahalle sakinleri arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Yaklaşık 70 kişinin taş ve sopalarla birbirine girdiği kavgayı polis güçlükle ayırdı. 2 kişinin yaralandığı olayda 12 şüpheli gözaltına alındı. Gece boyu polisin güvenlik önlemi aldığı mahallede olayı başlatan 2 işçinin işine son verilmesiyle gerginlik sona erdi.


Olay dün saat 22.30 sıralarında Engindere Mahallesi'nde meydana geldi. Fatma-Nuri Erkan Bilim Sanat Merkezi inşaatında çalışan Doğu kökenli işçilerden biri, marketten poşet kahve almak istedi. İşçi, 50 kuruş olan kahve için bakkal Bahattin Yıldırım'a 25 kuruş verince tartışma çıktı. İşyeri sahibi Yıldırım işçiye “Hep aynısını yapıyorsunuz. Ya tam para verin ya da benden alışveriş yapmayın” diyerek tepki gösterdi.
Bakkaldan ayrılan işçi, bir süre sonra inşaattaki arkadaşlarıyla birlikte ellerinde küreklerle döndü. İşçiler ile bakkal arasında başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Bunun üzerine mahalle sakinleri saldırıya uğrayan bakkal Yıldırım'ı korumak için işçilerin üzerine yürüdü. Bu sırada düğünden dönen bir minibüste bulunan yolcuların da işçilere saldırmasıyla ortalık karıştı. Taşlı, sopalı kavga nedeniyle çok sayıda çevik kuvvet ekibi olay yerine sevk edildi. Polisin müdahalesiyle olay güçlükle yatıştırıldı.
Çevrede geniş önlem alan polis, kalabalığın artması üzerine işçileri önce çalıştıkları inşaata, ardından da inşaatın arka kapısından kaçırarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürdü. Çıkan olaylarda bakkal Bahattin Yıldırım ile Eyüp Han’ı yaralanırken bir minibüsün camları kırıldı. Doğu kökenli 12 işçiyi gözaltına alan polis inşaatın çevresinde güvenlik önlemi aldı. Emniyet yetkilileri megafonla “Olayı daha farklı boyutlara getirmek kimseye bir yarar sağlamaz. Rizeli'ye yakışır şekilde sessizce dağılacağız. Biz gereğini yapacağız” diye telkinde bulunarak dağılmalarını istedi. Mahalle sakinleri de bir süre sonra dağılırken gerginlik sona erdi. Ancak, polis mahalledeki önlemler gece boyu sürdürdü.
Fatma-Nuri Erkan Sanat Merkezi inşaatının sorumlu firması Erkan İnşaat'ta çalışan ve olayları başlattıkları belirtilen iki işçi işten çıkartılırken olaya karışan diğer 10 işçiye 2 gün izin verildi. İşçilerin bu sürede inşaat sahasına gelmeleri firma tarafından yasaklandı. Polis de gece boyu önlem aldığı mahalleden ayrıldı. (dha)