'Yırtmaççı müdür'e dava

Konya'da kadın öğretmenlerin giyimlerine tepki göstererek,
"Öğrenci 15 yaşında, karşısında tüm hatları belirgin bir kadın. Bana o öğretmen, o öğrenciyi tahrik ediyor gibi geliyor. Başörtüsünü açacaksın, yırtmaçlıya bir şey demeyeceksin" diyen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özer'in hakkında dava açıldı.

ANKARA - Konya'da kadın öğretmenlerin giyimlerine tepki göstererek,
"Öğrenci 15 yaşında, karşısında tüm hatları belirgin bir kadın. Bana o öğretmen, o öğrenciyi tahrik ediyor gibi geliyor. Başörtüsünü açacaksın, yırtmaçlıya bir şey demeyeceksin" diyen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özer'in hakkında dava açıldı. Özer'in, TCK'nın 312'nci maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen suçu işlediği gerekçesiyle dava açıldığı belirtildi.
Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada, müdür Özer hakkında, 12 Kasım 2003'te Selçuklu İmam-Hatip Lisesi'nde okul müdürleriyle gerçekleştirdiği toplantıda pantolan giyen kadın öğretmenlere yönelik sözleri nedeniyle Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kamu davası açıldığı bildirildi.
Sendikanın, Özer'in "Öğrenci 15 yaşında, karşısında da tüm hatları belirgin bir kadın. Bana o öğretmen, o öğrenciyi tahrik ediyor gibi geliyor. Başörtüsünü açacaksın, yırtmaçlıya bir şey demeyeceksin" sözleri nedeniyle yaptığı suç duyurusu üzerine açılan dava TCK'nın 312'nci maddesine dayandırıldı.
Konya Cumhuriyet Başsavcılığı iddianamesinde, müdür Özer'in 'Kadın öğretmenleri ve başörtüsüz öğretmenleri aşağıladığı' görüşüyle TCK'nın 312/1. maddesinde düzenlenen 'halkın bir kısmını aşağılamak' suçunu işlediği yer aldı.
Dava 11 Kasım'da
Başsavcılığın Özen hakkında açtığı dava Konya 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Davanın ilk duruşması 11 Kasım tarihinde yapılacak. Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreteri Elif Akgül, Özer'in yargılanacağı davayı yakından takip edeceklerini belirtirken, kadın öğretmenlere yönelik ayrımcılık uygulamalarından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.