Yoğun bakımda ölüm soruşturması

Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi'nde tedavi gören üç hastanın aynı günde şüpheli ölümünün ardından, adli ve idari soruşturma başlatıldı.

İSTANBUL - Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi'nde tedavi gören üç hastanın aynı günde şüpheli ölümünün ardından, adli ve idari soruşturma başlatıldı. Hastalara aşırı dozda ilaç verdiği iddiasıyla tutuklanan hemşire, kasıtlı davranmadığını, ölümlerin hata sonucu meydana gelmiş olabileceğini öne sürdü.
İddiaya göre, kronik yoğun bakım ünitesinde görevli 24 yaşındaki hemşire S.Y.'nin, 2 Mayıs Pazar gecesi ilaç enjekte ettiği 80 yaşındaki İsmail Dönertaş, 70 yaşındaki Şükrü Kaya Karaca ve 65 yaşındaki Murat Özkaynak adlı hastalar kısa aralıklarla yaşamını yitirdi. Ölümlerin sorumlusu olarak hemşire S.Y. gözaltına alındı. Başhekim Prof. Dr. İbrahim Yekeler, ilk defa bir günde üç kişinin öldüğünü söyledi.
Dönertaş'ın akciğer kanseri, Karaca'nın kalp ve akciğer enfeksiyonu, Özkaynak'ın da ani kalp krizi sonucu kalbinde delik oluştuğunu belirten Yekeler, "Konu yargıya intikal etmiştir. Hastaların ölümü nedeniyle Adli Tıp Kurumu'ndan rapor bekleniyor" dedi.
S.Y.'nin 5 yıllık yoğun bakım hemşiresi olduğunu, sorunlarına ilişkin bilgisinin bulunmadığını belirten Yekeler, Yoğun Bakım Ünitesi'ne kamera konulacağını açıkladı.
Savcı: Anormallik yok
Üsküdar Cumhuriyet Savcısı İskender Görgülü ise hemşire S.Y.'nin ifadesinde, kasten yapmadığını, ancak hata yapmış olabileceğini söylediğini belirterek, şunları söyledi:
"Adli Tıp'a göre iki hastanın ölümünde bir anormallik yok. Diğerinde ise normalin üzerinde potasyum klorür olduğu tespit edilmiş. Zanlıyı bir infiale karşı korumak için tutukladık."
Dönertaş'ın oğlu Fehim Dönertaş, "Babam 6-7 yıldır soluk almakta güçlük çekiyordu. Cumartesi hastaneye yatırdık. Durumu ağırdı" dedi.