Yoğun dava maratonu

Alaattin Çakıcı daha önce Fransa'dan iade edilirken iki ülke arasında yapılan protokolle sadece iki suçtan yargılanabilmişti. 5 yıl ağır hapis cezası alan Çakıcı 2 yıl 2 gün tutan infazını tamamladı.

İSTANBUL - Alaattin Çakıcı daha önce Fransa'dan iade edilirken iki ülke arasında yapılan protokolle sadece iki suçtan yargılanabilmişti. 5 yıl ağır hapis cezası alan Çakıcı 2 yıl 2 gün tutan infazını tamamladı. İdam cezasının kaldırılması ve Çakıcı'nın cezasını çekmiş olması sonucu Fransa ile imzalanan protokol geçerliliğini yitirdi.
Çakıcı'nın yurtdışına kaçışı, birçok skandalı beraberinde getirdi. İlk skandal, Çakıcı'nın Beşiktaş Spor Kulübü antetli bir referans yazısıyla vize almasıydı. Yazıda Serdar Bilgili'nin imzası vardı ve menajer Sinan Engin ile Çakıcı'nın defalarca telefonla görüştüğü tespit edildi. Çakıcı'nın kaçarken kullandığı yeşil pasaport ise eski MİT görevlisi Faik Meral'e aitti. Daha sonra ise MİT Operasyon Daire Başkan Yardımcısı Kaşif
Kozinoğlu'nun Çakıcı ile ilgili olarak Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile görüştüğü ortaya çıktı. Çakıcı'nın yargılanacağı davalar şöyle:

  • Karagümrük Spor Kulübü Lokali Baskını Davası'nda üç yıl dört ay ceza alan Çakıcı'nın, bu cezasının infazını tamamlaması için 6.5 ay daha cezaevinde kalması gerekiyor. Aynı davada 'müessir fiil' suçundan bir kez verilen 1 yıl 8 ay 21 günlük cezayı yetersiz bulan Yargıtay, cezanın mağdur sayısı olan 15 kez uygulanmasını istemişti. Çakıcı bu suçtan bir daha yargılanacak.
  • Çakıcı hakkında 'Türkbank ihalesine fesat karıştırmak' suçundan da dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
  • Tevfik Nurullah Ağansoy'un da aralarında bulunduğu dört kişinin Bebek'te öldürülmesi, Engin Civan'ın yaralanması, borsacı Adil Öngen'e silahlı saldırı ve eski eşi Uğur Kılıç'ın öldürülmesi davalarında da Çakıcı 'azmettirici olmakla' suçlanıyor.