Yoğun ilgiden memnundular

Malatya yurdundaki 40 çocuk, önceki akşam İstanbul'da basın ordusuyla karşılaştı. Havaalanında herkes çocuklara yakınlık gösterdi. Köprüden denizi görür görmez alkışlayan çocuklar, kaldıkları yerde ilk gece uyumakta güçlük çekti.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Malatya'daki yuvada kötü muameleye maruz kalan 40 çocuk, önceki akşam İstanbul'da ilk gecelerini geçirdi. Üç ay Göztepe Semiha Şakir Çocuk Yuvası'nda psikolojik tedavi görecek olan çocuklar, yorucu gecenin sonunda koğuşlarda değil, rengârenk yataklarda uykuya daldı.
SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış ve Malatya Çocuk Yuvasın'daki 12 görevli tarafından İstanbul'a getirilen 40 çocuk, havaalanında büyük bir ilgiyle karşılandı. Ne olduğunun farkında değillerdi ama gördükleri ilgiden de memnundular.
İstanbul Valiliği'ne ait iki servis ile yeni yuvaları Göztepe Semiha Şakir Çocuk Yuvası'na hareket eden çocuklar yol boyunca servis camlarına yapışıp İstanbul'u izledi. Boğaz Köprüsü'nden geçerken de denizi görür görmez alkışlamaya başladılar.
Yeni yuvalarına vardıklarında çoğu uykuya dalmıştı. Bazıları koşarak içeriye ilk adımı attı bazıları ise kucaklarda taşındı.
Çok yorulmuşlar
Gazeteciler çocuklardan görüntü alamayacaklarını düşünürken, uyumayan çocuklarla birkaç dakika çekim yapılmasına da izin verildi. İçlerinde uyumayanlar pijamalarını giymiş ve oyun odasına geçmişti. Çocuklar bir yandan süt ve meyve sularını içerken diğer yandan da odadaki oyuncaklar arasında koşturdu. Basına çocukların kalacağı odalar gösterilerek 'Bütün yurtlarımız Malatya'daki gibi değil' mesajı verildi.
Yuvadaki ilk gecelerinde ilk kez koğuşta değil rengârenk çocuk yataklarında yattılar. Minikler yeni yuvalarında olduklarını anlamışlar mıydı bilinmez ama daha rahat bir ortamda olduklarının farkına vardıkları anlaşılıyordu.
SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, çocukların iki ya da üç ay psikolojik rehabilitasyona tabi tutulacaklarını anlatarak, "Yavrularımızın o kaotik ortamdan rahat bir ortama taşınmaları söz konusu. Hem yuvanın psikologları hem de üniversitelerdeki psikiyatrisler tarafından tedavi edilecekler. Bu sürede Malatya'daki çocuk yuvamız da daha modern bir hale getirilecek" diye konuştu.
'Kendi ailelerinin yanına'
Barış, basın mensuplarından çocukların İstanbul'da bulunduğu süre içinde yapacakları haberlerde dikkatli davranmalarını da rica etti. Genel müdür, çocukların kendi aileleri yanında bakımlarını kapsayan sistem üzerinde çalıştıklarını anlattı. Bu arada Barış'tan bakıcı adaylarına müjde de geldi. Barış, 2006 yılında kız meslek lisesi mezunlarının bakıcı annelik yapması için ücretlerde iyileştirme yapılacağını söyledi.
Yuvanın yeni konuklarıyla ilgili dün basına bilgi veren Semiha Şakir Çocuk Yuvası Müdürü Hülya Sözlü ise çocukların önceki gün çok yorulduklarını belirtti:
"Çocuklar çok ajite oldular, uzun süre uyumadılar. Zor günler atlatan çocukların önce sakinleşip yeni ortamlarına alışmaları gerekiyor. Dinlenecekler, oyun oynayacaklar. Temizlikleri yapılıp sağlık kontrolünden geçecekler."


    http://www.radikal.com.tr/7618287618280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.