Yoğun yağış telaşı

Son on yılın en şiddetli yağış beklentisi İstanbul'a olağanüstü hal yaşattı. Büyükşehir Belediyesi, olası sel baskınlarına önlem olarak çok sayıda evi boşalttı.
İşyerleri tatil edildi, esnaf erken kepenk kapattı. Topbaş "Bir yıllık yağmur bir saatte yağabilir" diye açıklama yaptı. Uzmanlarsa Topbaş'a tepki gösterdi.

İSTANBUL - Son 10 yılın en şiddetli yağış beklentisi nedeniyle İstanbul dün 'olağanüstü hal'i yaşadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) şiddetli yağmur beklendiğine ilişkin açıklamaları nedeniyle resmi ve özel işyerleri öğleden sonra tatil yaptı. Esnaf erken saatlerde kepenk kapadı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kaadir Topbaş'ın, "Bir yılda yağacak yağmurun bir saat içinde bir noktaya düşmesinden endişe ediyoruz" şeklindeki açıklamaları da vatandaşın erken saatlerden itibaren evlerine kapanmasına neden oldu.
Gün boyu takip
Aşırı yağışlara önceki günden itibaren hazırlanmaya başlayan İstanbul'da olası sel ve su baskınlarına karşı Kadıköy Atatürk Mahallesi ile Alibeyköy Karadolap Mahallesi'nde onlarca ev tahliye edildi. Büyükşehir Belediyesi olası sel baskınlarında mahsur kalacak kişilerin kurtarılması amacıyla helikopter kiraladı. Televizyonların canlı yayın araçlarıyla gazeteciler su baskını yaşanabilecek semtlerde gün boyu sağanak bekledi.
Öğleden önce gelişmeleri kamuoyuna aktaran Kadir Topbaş, "Endişemiz bir yılda yağacak olan yağmurun bir saat içerisinde bir noktaya düşmesi. 'Ben yağmur başlayınca kaçarım' deme fırsatı olmayacak noktalar olabilir" dedi. Topbaş sabah saatlerinde beklenen yağışın geciktiğini ve 18.00'den itibaren yağmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.
Yağış için en riskli bölgenin Alibeyköy Deresi olduğunu belirten Topbaş, "Burası devamlı tehdit altında. Pazar günü, o bölgenin hemen boşaltılması için talimat verdim. Buradaki yerleri istimlak edip hepsini kaldıracağız" dedi.
'Gece yarısı tehlikeli'
Topbaş, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada da İstanbul'a gün içinde yağan yağmurun öncü olduğunu, ciddi yağışın gece yarısıyla saat 07.00 arasında beklendiğini bildirdi. Topbaş şunları söyledi:
"Arzumuz o ki şiddetli bir yağışın olmaması, olursa, daha ciddi su baskınları yaşayabiliriz. Gece yarısı gelmesi daha riskli."
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer de 112 Acil servis istasyonlarının personel sayısının takviye edildiğini ve teyakkuza geçirildiğini belirtti. Tuncer, ambulanslarda fiili çalışmayan, komuta görevlisi hemşire, doktor ve şoförlerin de 112 noktalarında fiili göreve çekildiğini kaydetti.
Bu arada İstanbul Valisi Muammer Güler, kentte etkisi artan yağıştan dolayı dün saat 15.30'dan itibaren resmi dairelerin mesailerini erken bitirmeleri talimatı verdi.
Riskli bölgelerde tahliye
Sağanak yağışın en etkili olduğu semtlerden Alibeyköy Karadolap Mahallesi sakinleri, evlerinin giriş katlarını boşalttı. Eyüp Belediyesi'nin, "Giriş katlarını boşaltın" anonslarına karşılık eşyalarını çoktan toplamış olan vatandaşlar, kum torbaları ve kapılarına çaktıkları tahtalarla en azından kum ve çamurun evlerinden içeri girmesini engellemeye çalıştı.
Saat 14.00 itibarıyla Eyüp Belediyesi zabıta aracıyla Karadolap Mahallesi'nde dolaşarak halktan giriş katlarını boşaltmasını istedi. İsteyenlerin Vatan Caddesi'ndeki Atatürk Öğrenci Yurdu'na yerleştirilebilecekleri anons edildi. Ancak vatandaşlar yakınlarının yanına gitmeyi tercih etti.
Zabıtanın ikna turu
Kadıköy Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri, Atatürk Mahallesi'ndeki Şeytan Deresi yatağında bulunan 20 evde yaşayanlardan evlerini boşaltmalarını istedi.
İstanbul'da muhtelif semtlerden itfaiye ve belediyeye toplam 967 su baskını ihbarı yapıldı.'1 günde 1 yıllık yağış olmaz'
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kentte dün sabah başlayan ve etkisini geç saatlerde artırarak sürdüren yağışın, bugün de etkili olacağını söyledi. Yıldırım, hava sıcaklığının ise perşembeden itibaren yeniden artacağını belirtti. Yıldırım, 'İstanbul'un bir günde bir yıllık yağış alacağı' şeklindeki söylemlerin de yanlış olduğunu, bir günde bu miktarda yağışın mümkün olmadığını kaydetti.