YÖK: Acele etmeyin

Rektörler Komitesi'nin toplantısına katılan YÖK Başkanı Teziç, imam-hatiplilere üniversiteye giriş kolaylığı getirecek düzenlemenin gelecek yıla kalmasını istedi. Teziç, "Bu konu 20 Haziran'daki ÖSS öncesi gündeme gelirse keşmekeş yaratır" dedi.
"Acele bir çözüm, çözüm değildir" diyen Teziç, hemen yapılacak bir düzenlemenin kamuoyunca da ciddi karşılanmayacağını belirtti. Teziç, yeni düzenlemenin ortak bir çalışma olması gerektiğini söyleyerek yine masaya oturabileceklerinin sinyalini verdi.

ANKARA - Rektörler Komitesi'nden, hükümete "ÖSS düzenlemesini bekletin" mesajı çıktı. YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç'in başkanlığında dün toplanan ve ÖSS'de katsayı eşitlemesini sağlayan YÖK tasarısının görüşüldüğü Rektörler Komitesi toplantısı 5.5 saat sürdü. Toplantıya, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Savaş Küçükyavuz da katıldı.
Teziç: Sakıncalar yaratır
Toplantı öncesinde konuşan Teziç, ÖSS'nin Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün ortak alanı olduğunu belirterek, hükümetin sınav sisteminde yapmayı planladığı değişikliğin sakıncalar yaratabileceğine dikkati çekti. Teziç, "ÖSS değişikliğinin sadece bir siyasi temenniyi ve isteği yerine getirmeye yönelik olması sakınca yaratır. Bizim sorumluluğumuz kendi alanımızda hükümete yardımcı olmak. Biz yasama organı değiliz. Ama sorumluluğumuz bu konularda hangi iktidar olursa olsun eksik bilgiyle düzenleme yapılmasını önlemektir" dedi.
Teziç, toplantıdan sonra da, hükümetten ÖSS düzenlemesinin ertelenmesini istedi. ÖSS'ye az bir süre kaldığını anımsatan Teziç, üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliğin, birçok sorunu beraberinde getireceğini ve 'keşmekeş' yaratacağını, bu nedenle de konunun gelecek ders yılında çözüme ulaştırılması kanaatinin ortaya çıktığını söyledi. Değişiklik halinde, buna hazırlıksız olanların tepki göstereceğini belirten Teziç, Başbakan Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede, bunu dile getireceğini ifade etti.
Teziç, "Acele çözüm, çözüm değildir" derken, yapılacak bir düzenlemenin kamuoyunca da ciddi karşılanmayacağını, 'siyasi' bir yaklaşım olarak değerlendirileceğini kaydetti. Prof. Teziç, sınav sistemine yönelik düzenlemeler konusunda geçmişi örnek göstererek, "Nasıl geçmiş yıllarda ortak bir çalışma olduysa, şimdi de ortak bir ürün olmak zorunda" dedi.