YÖK, açık lise için Danıştay'da

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Mİlli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) imam-hatip lisesi (İHL) mezunlarının üniversiteye girişte katsayı engeline takılmaması için çıkardığı Açıköğretim Lisesi (AÖL) Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması için dün Danıştay'a başvurdu.

ANKARA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Mİlli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) imam-hatip lisesi (İHL) mezunlarının üniversiteye girişte katsayı engeline takılmaması için çıkardığı Açıköğretim Lisesi (AÖL) Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması için dün Danıştay'a başvurdu. Dava dilekçesinde, yönetmeliğin, laikliğe aykırı olduğu ve İHL'ler ile meslek lisesi mezunlarına çift diploma şansı vererek haksızlık yaratacağı savunuldu. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, 15 Aralık'ta "Davayı bugün, en geç yarın açıyoruz" demişti, ancak başvuru 11 gün gecikmeli yapıldı.
YÖK, "Yönetmelik, yükseköğretime giriş belirleme konusunda YÖK'e, Anayasa ve 2547 sayılı kanunla verilen yetkilere müdahale ettiğinden hukuka aykırıdır. YÖK genel kurul kararının hukuka uygun olduğu yargı kararlarıyla sabittir. Dava konusu işlem, yargı kararlarına aykırıdır" gerekçesiyle Danıştay'a dava açtı. Dilekçede, şöyle denildi: "İHL'ler çift diploma veren cazip okullar haline gelecek. Din eğitimi ağırlıklı bu okulların sayılarının giderek artması ile ortaöğretimde genel liselere alternatif okullara dönüşecekler. Bu durum, 1739 sayılı MEB Temel Eğitim Kanunu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Anayasa'nın 174. maddesinde devrim yasalarından sayılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu'ndaki laiklik ilkesine aykırıdır."


    http://www.radikal.com.tr/7672587672580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.