YÖK artık ABD'deki Alfred'i de tanımıyor

YÖK, Alfred İstanbul'un ardından ABD'deki Alfred Üniversitesi'ni de tanımıyor. YÖK, suç duyurusunda bulunduğu Alfred İstanbul'un üniversite iddiasından vazgeçip 'dil kursu" ruhsatı almasını yeterli bulmayarak...

İSTANBUL - YÖK, Alfred İstanbul'un ardından ABD'deki Alfred Üniversitesi'ni de tanımıyor. YÖK, suç duyurusunda bulunduğu Alfred İstanbul'un üniversite iddiasından vazgeçip 'dil kursu" ruhsatı almasını yeterli bulmayarak 'sahteciliğe alet olduklar' için ABD'nin en eski üniversitelerinden Alfred University'i de tanımama kararı aldı. Karar, Prof. Erdoğan Teziç başkanlığındaki YÖK Genel Kurulu'nda verildi.
Alfred İstanbul, 'Amerika'daki üniversiteyi ayağınıza getirdik' sloganıyla bu eğitim yılı başında faaliyete geçmiş, 3 bin 500 dolar ücretle 400 öğrenciyi kaydetmişti. Ancak YÖK, üniversite kurma şartlarının yerine getirilmediği, öğrencilerden para toplanarak 'sahtecilik' yaptığı iddiasıyla diplomasını kabul etmeyeceğini belirtirken, savcılığa suç duyurusunda da bulunmuştu. YÖK'ün savcılığa suç duyurusunun ardından YÖK Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Sayın, ABD'deki Alfred University'nin diplomasını bugüne kadar kabul ettiklerini, ancak İstanbul Kampüsü'ndeki 'sahtecilik' olayına alet oldukları için, artık onları da 'tanımamak' için girişimde bulunduklarını açıklamıştı. Sayın, "Buradaki bu sahtecilik olayı üzerine bu işe alet olduklarını gördüğümüzden onları da tanımamak için gerekli işlemleri başlattık. Bugün -yarın o karar da çıkar" demişti.