YÖK bahçesi hayvanat bahçesine döndü

Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Eğitim muhabirlerini öğlen yemeğinde ağırlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan,  YÖK’ün bahçesinin hayvanat bahçesine döndüğünü söyledi. Daha önce bahçeye iki köpek getiren Özcan,  “(Şimdi de) bir midilli getireceğiz. Daha sonra da bir tavus kuşu almayı düşünüyoruz. Bahçemizde sincaplar, takla atan güvercinler de var. YÖK’ün o karamsar görünümünü biraz olsun dağıtmaya çalışıyoruz” dedi.
 YÖK Başkanı Özcan, gazetecilerla sohbetinde yükseköğretimdeki gelişmelere ilişkin de bilgi verdi.
Mesleki eğitim için atak: Mesleki teknik eğitimi güçlendirmek için TÜSİAD, MÜSİAD, ASO, İSO, İTO, Koç Holding gibi kuruluşları ziyaret edeceğim. Yılbaşından sonra hepsinden tek tek randevu alacağım. Kendileriyle yapacağımız görüşmelerde mesleki teknik eğitimin geliştirilmesi için destek isteyeceğiz.
Faruk Saraç moda okulu geliyor: Türkiye’deki vakıf üniversitesi sayısı 47’ye yükseldi. Yeni açılan vakıf üniversitelerinin tematik olmasına özen gösteriyoruz. Moda ve dizayn, güzel sanatlar gibi dallarda vakıf üniversiteleri kurulmasına sıcak bakıyoruz. Bu çerçevede modacı Faruk Saraç moda tasarım yüksekokulu kuracak.
Özel üniversitelere sıcak bakıyoruz: Türkiye’nin devlet ve vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 200 üniversiteyi kaldırabileceğini düşünüyorum. Ancak bu 200 üniversiteye ulaşmak 10-15 yılı alacaktır. Özel üniversitelere sıcak bakıyoruz. 2010 yılında özel üniversitelerin açılabilmesi için mevzuat çalışmaları yapacağız. Henüz bu konuda bir taslak oluşmadı. Ülkede çok sayıda vakıf üniversitesi var bunların bir kısmı esasen özel üniversite statüsünde olmak istiyor. Dünyanın her yerinde özel üniversiteler var. Biz mevzuatla özel üniversitelerin önünü açarsak, isteyen vakıf üniversitesi isteyen özel üniversite kurabilir.”