YÖK Başkanı da çözüm sürecine katılıyor

YÖK Başkanı da çözüm sürecine katılıyor
YÖK Başkanı da çözüm sürecine katılıyor
YÖK Başkanı Çetinsaya, çözüm süreciyle ilgili istişarelerde bulunmak üzere Van başta olmak üzere bölge üniversitelerine gideceğini söyledi.

İSTANBUL - YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesinde düzenlenen Avrasya Üniversiteler Birliği 1. Yükseköğretimde İşbirliği Konferansı'nın açılışına katıldı. Konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çetinsaya, çözüm süreciyle ilgili istişarelerde bulunmak üzere Van başta olmak üzere bölge üniversitelerine gideceğini söyledi. 

"ÖNEMLİ OLAN ÜNİVERSİTELERİN BU SÜRECİN BİR PARÇASI OLMALARIDIR " 
YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, çözüm sürecinde üniversitelerin katkısıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi: "Burada asıl önemli olan büyük küçük, az çok demeden üniversitelerin bu sürecin bir parçası olmasıdır. Bu iki manadadır. Birincisi bu sürece pozitif katkılar yaparak ikincisi de bu sürecin etkilerinden üniversiteleri ve kampüsleri yararlandırarak. Belli bir şablonla belli bir standartla bunu sınırlandırmak mümkün değil. Her üniversitenin çevresel dokusu, kendi bulunduğu ildeki şehirdeki sosyal dokuyla kültürel dokuyla alakalı farklılıkları var. Bu farklılıklar bizim zenginliğimiz. O bakımdan önemli olan üniversite camiamızın bunun bir parçası olmasıdır. Bu, sınıfta öğretim üyesi - öğrenci ilişkilerinden bir dersin içindeki tartışmalardan da gelebilir bu pozitif katkılar. Kampüslerde yapılacak etkinliklere konferansalara kadar yayılabilir. Bunun da ötesinde o üniversitenin öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin o şehirdeki sürece katkılarıyla şekillenebilir ve çok farklı boyutlarda yaşanabilir diye düşünüyorum." 

"ÇÖZÜM SÜRECİYLE İLGİLİ İSTİŞARELERDE BULUNACAĞIM " 
Üniversitelerde çıkan gerginliklerle ilgili bir soruyu üzerine Çetinsaya, "Allaha şükür bunlar oldu, bence bir iki gün içerisinde de bitti. Bugün gördüğümüz genelde bir sakinlik var bu da en çok bizi mutlu ediyor" dedi.
Gökhan Çetinsaya, çözüm süreciyle ilgili üniversiteleri bilgilendirmek amacıyla ziyaretler yaptığını da dile getirerek, şöyle konuştu:
"Nitekim ben hem bu çözüm sürecinde hem üniversitelerimizi bilgilendirmek ve katkılarımızı koordine etmek için bölgesel toplantılar gerçekleştiriyorum. Elazığ'dan başladım ve Türkiye 'nin yedi bölgesini geziyorum. Orada hem rektörlerle hem öğrenci konseyi temsilcileriyle hem öğretim üyeleriyle hem de öğrencilerle ayrı ayrı toplantılar yapıyorum. Ama şimdi bunu iki kademe daha ilerleteceğiz. 6 Haziran'da Van 100. Yıl Üniversitesi'nde YÖK Genel Kurul üyeleri olarak toplanacağız ve orada bu sürece katkımızı açıklayacağız. İkincisi Üniversitelerarası Kurul üyesi arkadaşlarımla bu konuyu istişare edeceğim. Gelecek hafta da teker teker bölge üniversitelerini ziyaret edip, Batman'dan başlayacak ve Diyarbakır'da bitecek bir geziyle bölge üniversitelerini dolaşacağım ve bu konuları istişare edeceğim. Çözüm süreciyle ilgili istişarelerde bulunacağım." (Pınar ÇITAK KOYGUN - İdris TİFTİKÇİ /DHA)