YÖK Başkanı felsefe için devrede!

YÖK Başkanı felsefe için devrede!
YÖK Başkanı felsefe için devrede!
YÖK Başkanı Çetinsaya: İlahiyat ders çizelgelerinin düzenlenmesine ilişkin görüşleri dikkate alarak, YÖK Genel Kurulunu toplayıp kararın geri çekilmesini önereceğim

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK Genel Kurulunu toplayarak, ilahiyat lisans programındaki değiklik kararının geri çekilmesini önereceğini bildirdi.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Çetinsaya ilahiyat fakülteleri ders programlarındaki değiklikle ilgili Twitter hesabında paylaşımda bulundu. Çetinsaya, "İlahiyat ders çizelgelerinin düzenlenmesine ilişkin görüşleri dikkate alarak, YÖK Genel Kurulunu toplayıp kararın geri çekilmesini önereceğim" ifadesini kullandı.YÖK Genel Kurulu, ilahiyat lisans programında değişikliğe giderek, sistematik kelam ve kelam tarihi dersleriyle, İslam mezhepleri tarihi dersini birleştirerek kredileri azaltmış, Türk İslam sanatları ve Türk dini musikisi derslerini "İslam sanatları ve dini musiki" adlı tek ders haline getirmiş, felsefe tarihi dersini müfredattan çıkarıp, hadis, tefsir ve İslam hukuku derslerinin saatini artırmıştı. (aa)

İlahiyat'ta yeni isim çatlak yarattı

İlahiyat fakültelerinde 'Felsefe Tarihi' dersi kaldırıldı

 


  ETİKETLER:

  YÖK

  ,

  Twitter

  ,

  Ankara

  ,

  İslam

  ,

  Lisans

  ,

  ders

  http://www.radikal.com.tr/115077811507787

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ilahiyat Akademik konu olarak nitelendirilebilir mi? - bsdetector581

  Din tarih'ine evet, ama Ilahiyat'in akademik bir degeri var midir? Astroloji ne kadar akademikse, Ilahiyat da o kadar akademik bir konudur.

  Sevgili Gökhan - makul

  Gökhan Çetinsaya gerçekten de ciddi entelektüel birisidir. Bugüne kadar bu meselede bir şey söylememiş olması hayal kırıklığı-kendisi tanıyanlar için-yaratmıştı ama sanırım onun da canına tak dedi ve entelektüel birikimine ihanet etmedi. Bu müdahalesini bu çerçevede görmek istiyoruz.Umarım siyaset entelektüel namusa galip gelmez.

  kurtar bizi - cauchy0

  hah işte şimdi oldu.felsefeyi kurtarsa kurtarsa yök başkanı kurtarırdı.sıkıntı yok.

  AKIL MANTIK 2 - HARAYDIN

  Yani şap ile şeker kadar farklı iki şeydir İlahiyat ve İslami İlimler fakültesi. Elbette İlahiyatın ana parçası müslüman ülkede İslami ilimler, hristiayn ülkede İsevilik, Yahudilerde Museviliktir. Yani İlahiyatın beş parçası vardır. Müslümanlık, İsevilik, Musevilik,Eski ilahi mesajlar(Ademi,İbrahimi gibi) ve Diğer İnanç ve Felsefe Dünyasıdır. İlahiyat bunları birbirine yakın inceleyen Teoloji alanı iken İslami İlimler fakültesi yalnızca İslami ilimleri esas alırken diğerlerini genel kültür kabilinden alır. yani felsefe mantık olmayan İlahiyat zaten olamaz İslami İlimler fakültesi de olmaz. Yani İlahiyat fakültelerinin ismi değişmez.Bu akıl ve mantıktan yoksunluktur. Ama aslında İslami İlimler fakültesi olanlar bu adı alsınlar, İlahiyat olmak isteyenler İlahiyat kalsınlar veya Teoloji Fakültesi olarak isim değiştirsşinler denebilir. Bizde Ankara İlahiyat ve Marmara İlahiyat aslında bir Teoloji Fakültesi kültürüne sahip diğerleri İslami İlimler Fakültesidir. Demek YÖK yok olsun diyenler bunun için derdi herşeye burnunu sokma. Oysa akıl mantık bu fakültelere bir yazı yazıp Teoloji ve islami İlimler iki ayrı fakülte alanıdır, ayıracağız, kim hangisini istiyorsa değerlendirip teklif etsin demesi gerekirdi. Aklı mantığı kullanmamak zavallılıktır. 28 Şubat kafasının İslami İlimlere İlahiyat dayatması nasıl bir despot kafa ise İlahiyat İslami ilim demektir onun için adını değiştiriyorum demek te aynı derecede zavallılık ve despotluktur.

  AKIL MANTIK 1 - HARAYDIN

  YÖK fakültelerin ders programına ne karışır? Fakülteler ders programlarını neden kendiliklerinden yaşayan dünyaya uydurmazlar da YÖK kararıyla başka bir yanlışa neden olurlar? Neden çünkü üniversite hocaları yeniliğe kapalıdırlar. yeni yetişenlerin kendilerinin kötü bir taklitçisi olmasından zevk alırlar ve yeniler kendileri ayrıntıda zamana ve ilgiye bağlı uzman olduklarından hep geride olsun isterler. Oysa doğrusu yeni hocaların ilgi alanlarının değişik olması ve derslerin öğrencilerin yaşayacağı hayata uyumlu olması dolayısıyla öğrencilerin fikirlerinin ve dünyanın gidişatının sorgulanmasıdır ders planında.Bilgisayar okulları geçerliliği olmayan dillerle mezun edip insanları rezil etmesi bu mantık dışı uygulama sonucudur. İlahiyat fakültesi mi, İslami İlimler fakültesi mi, YÖK İlahiyat İslami İlimler demektir diye isim değiştirmiş, oysa isim değiştirmek nesnenin varlığını ve mahiyetini değiştirmez. İlahiyat Teoloji farklı şey İslami İlimler farklı şeydir, karıştırılan İlahiyatın ağırlığı pratikte öğrencilerinin dini ağırlığı tarafındadır, Müslüman, İsevi, Musevi. Yani herkes kendi dinini daha ağırlıklı ders alır ancak İlahiyatta bu alan seçimiyle ağırlık kayabilir ama İslami İlimlerde tüm alan tek alandır. Diğerleri yüzeysel genel kültür dersleridir. Tercihe göre ders değişir, YÖK kararına göre değil. Öğrenci hangi alanda ağırlıklı eğitim almak istiyorsa ona göre kredisi değişir, bu despot dayatma niye? Zavallılık aklı mantığı işlerde kullanmamak demektir. Bizde ki İlahiyat fakülteleri zaten islami İlimler Fakültesidir. Ancak bu İlahiyat Teoloji fakülteinin aynısı değildir.

  Yuz Karasi - zargaron

  Ilahiyat fakultelerinden felsefe derslerinin kaldirilmasi, islama yapilabilecek en buyuk hakarettir. Ileride bu topraklarin objektif tarihini yazacak tarihciler, bu zihniyetin cokus nedenleri arasinda en baslarda bu olayi sayacaklardir. "Geri cekilmesini onerecegim" diye beyanat vermekle toplumun tepkisini yatistiramazsiniz.

  Yobazlar! - user1107643

  Felsefeyi toptan kaldirin bütün lise müfredatindan, üniversitelerdeki felsefe bölümlerini de kapatin, hatta hocalari da sallandirin, tam olsun! Yobaz AKP!