YÖK Başkanı görevden alındı

YÖK Başkanı görevden alındı
YÖK Başkanı görevden alındı
YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, kurumun kuruluş yıldönümünde görevden alındı. Başbakanlık Başmüşavirliği'ne getirilen ve büyükelçilik ünvanı da verilen Çetinsaya, 3 yıldır bu görevdeydi.

RADİKAL - Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya görevinden alındı. Çetinsaya Başbakanlık Başmüşavirliği’ne getirildi.

Gökhan Çetinsaya kimdir?


YÖK'ün kuruluş yıldönümünde sürpriz bir gelişme yaşandı. YÖK Başkanlığı görevini üç yıldır yürüten Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Başbakanlık Başmüşavirliği’ne getirildi.Büyükelçilik unvanı da verilen Çetinsaya, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun akademi dünyasıyla ilişkilerini yürütecek.Gökhan Çetinsaya, YÖK Başkanlığı görevini Yusuf Ziya Özcan’dan 2011 yılında devralmıştı.
Gökhan Çetinsaya, daha önce İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştı.

GÜL GETİRDİ, ERDOĞAN ALDI

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre Erdoğan; 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevine atadığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya'yı görevinden aldı. Çetinsaya, gelecek dönemde, orta ve uzun vadeli projelerle ilgili Davutoğlu'na yakın olarak çalışacak.

BİR İLK OLDU

YÖK Başkanları, bürokrasideki genel usulün dışında atanıyor. Cumhurbaşkanı, YÖK üyelerinden birini başkan olarak tayin ediyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2011 yılında Çetinsaya'yı önce YÖK üyeliğine seçmiş ardından da başkan olarak atamıştı. Daha önce hiç bir YÖK Başkanı görevinden alınmamıştı. Tek imza ile atanan YÖK Başkanı aynı şekilde Cumhurbaşkanı tarafından görevinden alınmış oldu.

SARAÇ'IN ADI ÖNE ÇIKIYOR

YÖK kulislerinde, yeni YÖK Başkanı olarak Profesör Yekta Saraç'ın adı geçiyor. Saraç, 2005 yılında ilk YÖK üyeliğine seçilmişti. İki dönemdir üye olan Saraç'ın bir yıl sonra üyeliği sona erecekti. Saraç aynı zamanda Habertürk'ün Yönetim Kurulu Üyesi ve  Fatih Saraç'ın da ağabeyi oluyor.

PARALEL OPERASYON İDDİASI

Çetinsaya'nın sürpriz biçimde görevden alınmasının ardında yatan nedenlerden birinin de, paralel yapı ile ilgili kamuda başlatılan operasyonun YÖK'e yansıması olduğu konuşuluyor. 30 Ağustos'taki tarihi Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından Hazine Müsteşarlığı'nda çok sayıda bürokrat görevden alınmıştı. YÖK koridorlarında, şu iddia seslendiriliyor: "Haftaya perşembe günü YÖK'te, 12 üniversite için rektör seçimi yapılacak. Her üniversiteden YÖK'e 6 isim geldi. 6 üniversiteden gelen ilk sıradaki adayların cemaate yakın isimler olduğu konuşuluyor. YÖK, her üniversite için üç aday belirleyip Cumhurbaşkanlığı'na gönderecek. Erdoğan, rektör olarak bu üç adaydan birini atayacak. Cumhurbaşkanlığı'na YÖK'ten gönderilecek listede cemaate yakın isimlerin yer alması arzu edilmiyor. Çok bekletilmeden Yekta Saraç YÖK Başkanı olarak atanabilir."