YÖK Başkanı ne demek istiyor?

'Düz liseli mağdur'
YÖK Başkanı Teziç, iktidarı eleştirmeyi sürdürüyor. Meslek liseleri ve kılık kıyafetin öne çıkarıldığı YÖK çalışmalarına 'reform' denilemeyeceğini dile getiren Teziç, meslek liselerinin üniversiteye girişinin kolaylaştırılması fikrini de eleştirdi. Teziç, "Esas düz lise mezunları mağdur ediliyor" dedi.
'Gerçekçi olalım'
Teziç'in sözleri şöyle: "Anayasal düzenlerde, parti iktidarlarının halk desteğini devlet iktidarlarını sarsmadan kullanması amaçlanır. Kısa zamanda, sertlikler içeren bir metinle yola çıkmak doğru değil. Gerçekçi olalım. Birbirimize açık ve mert olalım."

ANKARA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, tüm anayasal düzenlerde, devlet iktidarı ile parti iktidarlarının farklı tutulduğunu belirterek, "Amaç, parti iktidarlarının, halktan aldıkları desteği devlet iktidarının değerlerini sarsmadan kullanabilmelerini sağlamaktır" dedi. Meslek liselilerin üniversiteye girişinin kolaylaştırılması düşüncesini eleştiren Teziç, düz lise mezunlarının daha mağdur olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Konrad Adenauer Vakfı'nın, Hilton'da dün düzenlediği 'Türkiye ve Almanya'da Eğitim Politikası, Bilim Özerkliği, Üniversite Reformu' konulu konferansta yaptığı konuşmada, hükümetin YÖK yasa taslağı ile ilgili çalışmalarına 'reform' demesini eleştirdi. Teziç,
"İnandırıcı olmayan, kendi içinde tartışmaları, sertlikleri içeren bir metinle yola çıkmaya çalışırsak, ne heyecanlı uygulayıcılarını ne de parasal imkânlarını oluşturmak elimizde olacaktır" dedi.
'Reform anlayışı yanlış'
Yükseköğretimdeki tartışmaların 'meslek liseleri ve kılık kıyafet üzerine' yoğunlaştığını belirten Teziç, şu uyarıda bulundu:
"Son iki yıldır tartışmalara dikkat ediyorum; iki-üç noktaya indirgiyoruz. Reform sözüyle bunlar algılanıyorsa, bizim reforma inanmış olup olmadığımızın da sorgulanması gerekiyor. Gerçekçi olalım. Birbirimize açık ve mert olalım."
Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Üniversitelerarası Kurul toplantısı öncesinde 'devlet iktidarı ile parti iktidarı' arasındaki ayrımı vurgulayan sözleriyle dikkat çeken Teziç, neyi kastettiğine de açıklık getirdi.
'Üniversite devlet organı'
Üniversite, yargı organları gibi siyaset dışı kurumların devlet iktidarını oluşturduğunu savunan Teziç, "Tüm anayasal düzenlerde, devlet iktidarı ile parti iktidarları farklı tutulur. Amaç, parti iktidarlarının, halktan aldıkları desteği devlet iktidarının değerlerini sarsmadan kullanabilmesini
sağlamaktır. YÖK, siyasi iktidarın bakanı ile aralarında bir çalışma olduğu zaman; huzur, ahenk içinde yapabilmelidir Üniversiteler de bir devlet organı olarak Anayasa'da yer aldığına göre, iktidar ile YÖK arasındaki ilişkilerin uzlaşmayla çözülmesi gerekir" dedi.
Teziç, hükümetin yasa çalışmalarını aceleye getirmesini eleştirirken, yükseköğretimeilişkin düzenlemelerin büyük bir kurultay ya da çalıştayda ele alınmasının doğru olacağını söyledi.
YÖK yasa taslağında, meslek lisesi mezunlarının mağduriyetinin sık sık gündeme getirildiğini hatırlatan Teziç şunları söyledi:
'Asıl mağdur liseliler'
"Meslek lisesi mezunları, meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulamasıyla avantajlı konuma getirildi. Meslek liseliler mezun olduklarında, bir işte çalışmak için gerekli donanıma sahip oluyor. Mağdur değiller asıl mağdur düz lise mezunları."
Meslek lisesi ile genel lisenin eşit katsayı hakkıyla ÖSS'ye girmesi sonucunda bir buçuk yılda üniversite kapısına 4 milyon öğrenci dayanabileceğini ifade eden Teziç, "Buna siyasi iktidar da dayanamaz, biz de" dedi.
Erdoğan Teziç, üniversiteye geçişin serbest bırakılmasının, dershanelere yarayacağına dikkat çekerken, öğrencilerinin dershane eğitimiyle üniversiteye girmesinin mümkün olmayacağını kaydetti.
Asker temsilciye destek
Teziç, 22 kişilik YÖK'te Genelkurmay temsilcisinin de yer aldığını, bunun son zamanlarda tartışma yarattığını söyledi. Askeriyede okullaşma oranının çok yüksek olduğunu ve sivillerin de bu okullarda görev aldığına dikkati çeken Erdoğan Teziç, eğitimde sivil-asker işbirliği bulunduğunu kaydetti. YÖK Başkanı Teziç, "Yoksa bunu askerlerin buraya müdahalesi şeklinde anlamak doğru değildir" dedi.
'2001'de çözülmüştü'
Teziç,YÖK'üniddia edildiği gibi 1982 Anayasası'nın ürünü olmadığını, 1950'lilerde üniversitelerarası eşgüdümü sağlayan bir kurum olarak ortaya çıktığını söyledi.
İstanbul'da Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin kuruluş yıldönümüne katılan Prof. Dr. Teziç gazetecilerin sorularını yanıtladı ve 2001 yılında çıkarılan kanunun meslek liseleriyle ilgili sorunu çözdüğünü belirterek,
"Çözülmüş bir sorunu çözümsüz bir hale getirmek, daha büyük çözümsüzlükleri
beraberinde getirir" dedi.