YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan ODTÜ talimatı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan ODTÜ talimatı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan ODTÜ talimatı

Prof. Dr. Yekta Saraç

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ODTÜ'deki mescit gerginliği ve sonrasında yaşanan olayları yakından takip etmek için ikinci bir komisyon oluşturulması talimatı verdi.

RADİKAL - YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın talimatıyla, ODTÜ yerleşkesinde yaşanan olaylara ilişkin kurulan komisyon raporunu hazırladı. Prof. Saraç, roporu inceledikten sonra tartışmalara yol açan mescidin büyütülmesii ve namaz kılan öğrencilere şiddet uyguladığı iddia edilen öğrencilere üniversite yönetimi tarafından yapılacak işlemleri yakından takip etmesi için üç kişilik yeni bir komisyon oluşturulması talimatı vardi.

YÖK Başkanı Saraç, ODTÜ yerleşkesinde yaşanan olaylara ilişkin, 23 Aralık'ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ODTÜ Rektörü Ahmet Acar'ı YÖK'e davet ederek olaylardan duyduğu rahatsızlığı kendisine ilettiğini ifade etmişti. Saraç, aynı paylaşımında, öğrencilerin yerleşkede özgür ve rahat bir ortamda ibadet edebilmeleri için gerekli tüm tedbirlerin alınması talimatını verdiğini ve konuyu yerinde incelemeleri için YÖK Genel Kurulu üyelerini görevlendirdiğini de açıklamıştı.

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, ODTÜ Rektörü Acar, bu görüşmede YÖK Başkanı Saraç'a olaylara ilişkin bilgi verip, tartışmalara yol açan mescidin büyütülmesi için tadilatın yaklaşık bir ay içerisinde bitirileceği sözünü verdi.

ODTÜ'deki mescit tartışması YÖK gündeminde

Aynı gün YÖK Başkanı Saraç tarafından görevlendirilen YÖK üyeleri de konuyu yerinde incelemek üzere ODTÜ'ye gitti ve saldırıya uğrayan öğrencilerle görüştü. Öğrenciler, yerleşkede başka ibadet alanlarının da bulunduğunu fakat çok büyük bir alana kurulu olan üniversitenin diğer mescitlerine gitmelerinin zaman kaybına ve hatta derslerine yetişememelerine yol açtığını belirtti. İncelemede, mescidin çok küçük, yetersiz, kadın ve erkeklerin ayrı ibadet yapabilmesine uygun olmadığı tespit edildi.

Erdoğan'dan sert ODTÜ eleştirisi: YÖK gereği neyse yapması gerekir

YÖK üyeleri, incelemelerini tamamladıktan sonra YÖK Başkanı Saraç'a bir rapor sundu. Bu rapor üzerine Başkan Saraç, konuya ilişkin, YÖK üyelerinden oluşan 3 kişilik yeni bir komisyon kurulması talimatını verdi. Bu komisyon, ODTÜ'de tartışmalara yol açan mescidin tadilatının bitirilmesini, namaz kılan öğrencilere şiddet uyguladığı iddia edilen öğrencilere üniversite yönetimi tarafından yapılacak işlemleri yakından takip edecek.
AA

Murat Yetkin yazdı. "ODTÜ örneği: Hiçbir başarı cezasız kalmaz "

Başbakan Yardımcısı Elvan: ODTÜ Rektörü kendini imparator sanıyor!