YÖK Başkanı: YÖK düzeltilecek gibi değil

YÖK Başkanı: YÖK düzeltilecek gibi değil
YÖK Başkanı: YÖK düzeltilecek gibi değil
YÖK Başkanı'nın YÖK'e yönelik açıklamaları sürüyor! Başkan Gökhan Çetinsaya bazı üniversite yönetimlerinin yasal öğrenci konseyleriyle bile iletişim kuramadığını söyledi.

ANTALYA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, "YÖK gerçekten de geçmişte antidemokratik dönemlerde, askeri dönemlerde hep vesayet aracı, hep müdahale aracı olarak kullanıldı" dedi.

Çetinsaya, YÖK'ün müdahaleci zihniyetin değişmesi gerektiğini, bu doğrultuda bölge toplantıları yaptıklarını, rektörlerle, öğretim üyeleriyle, akademisyenlerle, özellikle öğrencilerle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi. İstişarenin her zaman yararlı sonuçlar doğurduğunu, doğrudan diyalog kurmanın meseleleri daha iyi anlamayı sağladığını dile getiren Çetinsaya, "YÖK algısını değiştirmeye uğraşmıyorum çünkü düzeltilecek gibi değil. YÖK gerçekten geçmişte antidemokratik dönemlerde, askeri dönemlerde hep vesayet aracı, müdahale aracı olarak kullanıldı" diye konuştu.

YÖK'ün dönüştürülmesi, değiştirilmesi gerektiğini düşündüğünü ifade eden Çetinsaya, eski YÖK'ün ne zihniyet ne de mekanizma olarak devam edebileceğini vurguladı. Eski zihniyeti devam ettirmek isteyen insanlar olsa da pratikte bunun işlemediğini belirten Çetinsaya, "Çünkü 170 üniversite, 4 milyon öğrenci, 120 bin öğretim üyenizin olduğu yerde eski YÖK'ü o kadar müdahaleci, her ayrıntıya müdahale eden yapıda hayal etseniz de uygulayamazsınız. YÖK'ün bir planlama, denetleme ve koordinasyon kurumu gibi görülmesi gerekir" dedi.

'DİSİPLİN YÖNETMELİKLERİ İŞLEVSİZ'
Çetinsaya, öğrenci ve öğretim üyeleri disiplin yönetmeliğinin 1980'lerden kalmasından dolayı o dönemin zihniyetini yansıtan metinler olduğunu söyledi. Geçen yıl öğrencilerin disiplin yönetmeliğini değiştirmeyi başardıklarını ancak yasa çalışmaları nedeniyle öğretim üyeleri disiplin yönetmeliğini değiştirmeye ara verdiklerini anlatan Çetinsaya, şöyle devam etti: "Son ortamda eskiden kalma reflekslerin kullanıldığı ve toplumda haklı olarak tepkiye neden olan öğretim üyeleri disiplin yönetmeliğinin de masaya yatırılmasını teklif edeceğim. Disiplin yönetmeliği metinleri o kadar eski ki bugünün Türkiye 'si için anlamını yitirmiş veya diğer hukuki metinlerle çelişir hale gelmiş. Türkiye son 10 yılda o kadar önemli demokratik açılımlar yaptı, hukuk düzeninde o kadar gelişmeler ve ileri demokrasiye yönelik hamleler kaydetti ki bizim yönetmelik çoğu maddeleri itibarıyla işlevini yitirmiş durumda. Zaten Danıştay kararlarıyla bazı maddeleri iptal ediliyor."
Çetinsaya, üniversitelerin farklı fikirlerin bir arada barınabildiği, tartışılabildiği yerler olduğuna işaret ederek, tek tip üniversite düşünülemeyeceğini ifade etti.
Münakaşa ve farklı fikir tartışmalarının şiddet içermemesi gerektiğini vurgulayan Çetinsaya, demokratik, akademik usullerde herkesin fikirlerini, eleştirilerini beyan edebileceklerini kaydetti. Çetinsaya, çözüm süreci kapsamında en kısa zamanda Doğu ve Güneydoğu Anadolu 'daki bütün üniversiteleri ziyaret edeceğini söyledi.

'KURUNUN YANINDA YAŞI YAKMAYIN'
Bazı üniversitelerdeki öğrenci olaylarına da değinen Çetinsaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizdeki öğrenci olaylarına baktığımızda bazılarının tabiri caizse profesyonelleşmiş, militanlaşmış kişiler tarafından yapıldığını görüyoruz. Onlar zaten şiddet yoluyla seslerini duyurmaya yönelik konumlandırılmış. Bu nedenle onlar için artık zabıta kuvvetlerinin meselesidir diye bakıyorum. Çünkü şiddet içeren bu tür eylemler üniversite hayatının bir parçası olamaz. Bizim vazifemiz üniversitede serbest şekilde şiddet içermeyen her türlü fikrin ifade edilmesine imkan tanımaktır. Bundan dolayı rektörlerden, idarecilerden bu konuda çok hassas davranmalarını, şiddete başvuran ile başvurmayan öğrencilerin ayrımının iyi yapılmasını istiyorum. Kurunun arasında yaşın yanmaması gerekir."
Öğrencilerle konuşularak, ikna edilerek tepkilerini barışçıl yönde ifade etmeye koşullandırılması gerektiğini anlatan Çetinsaya, gençliğin doğasında tepki duymanın var olduğunu söyledi. Kendilerine öğrencileri muhatap alarak, konuşarak süreci yönetmek görevinin düştüğüne işaret eden Çetinsaya, "Öyle üniversiteler biliyorum ki bazen meşru kanallardan seçilmiş öğrenci konseyleriyle bile diyalogda zorlanıyor. Çünkü geçmişteki bazı reflekslerimiz var ama ülkemiz böyle önemli bir süreçten geçerken eski reflekslerle davranma lüksümüz yok. Reflekslerimizi, zihniyetimizi değiştirmeli, eski alışkanlıklarımızı unutmalı, adımıza ve Türkiye'nin bugünkü koşullarına yakışır şekilde üniversitelerde o ortamı, o iklimi yaşatmamız gerekir" dedi.

'EN İYİ OLAN ÖĞRETMEN OLACAK'

Çetinsaya, geçen yıl ara verilen formasyon uygulamasının bu yıl yeniden başlayacağını belirtti. Fen edebiyattan güzel sanatlar, ilahiyat fakültelerine kadar çeşitli fakültelerde formasyon hakkının devam etmesini kararlaştırdıklarını söyleyen Çetinsaya, mezunların hangi alanlarda öğretmen yapılacaklarının ise Milli Eğitim Bakanlığınca belirleneceğini ifade etti.
Öğretmen yetiştirme stratejilerinin değiştirildiğini dile getiren Çetinsaya, "En iyi olanın öğretmen olabileceği düzene doğru gidiyoruz. Bence ülkemiz açısından kazanım budur. İkincisi de tekelleşme yerine 'herkes rahatlıkla formasyon yapabilir ve bu ülkede öğretmen olabilir' diyoruz" diye konuştu. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/113038911303898

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YOK - ISIRGAN

  Kirkiki yasindayim. 18 yasimda YOK ve politikalari ile tanistim.24 senedir hep konusulur YOK.Bu sorun neden cozulmuyor biliyor msunuz, her secilen yada atanan diyelim YOK baskani oraya gelene kadar elestirmis oldugu sistemin kendisine sunmus oldugu ayricaliklardan vazgecemedi de ondan.Sorulmasi gereken soru YOK neden var? Var olmasi sart mi? Universiteler neden kendi kendisini istedigi sekilde yonetme ozgurlugune sahip degil? Neden Universiteleri kontrol etme ihtiyaci var? Birakin gencler tartissinlar istedigi gibi. Siddete yonelenlere de herkese uygulanan adli yontemler uygulansin onun haricinde Allah`i da tartissinlar, ulkeyi de cumhuriyeti de, PKK yi da, Kurtlerle beraber yasamayi yada ayrilmayi her seyi medeni bir ortamda, siddetsiz tartismayi ogrensin gencler. Bunun kime ne zarari var ki? Kaldirin YOK u aktarin butcesini daha verimli islere, sorun bitti. NO?

  ondan bundan - noname99

  En iyi öğretmen olsun diyince bu coğunun huşuna gitmemiş. Zira öğretmenlik tırnak içinde parası kötü şartları kötü bir meslektir. Akedemisyenlik de öyle. Neden ülkenin yine tırnak içinde iyi üniversitelerinden mezun olanlar holdinlerde müdür olmasın ve tonla para kazanmasın. Zaten olular ticarethane mezunlar da hep ticarethanelerde çalışsın di mi... Oysa gerçekten öğretmenlik veya akedemisyenlik ki o da bir nevi öğretmenliktir sadece en iyinin yapması gereken bir meslektir. 10 dersini düşe kalka bitirmiş sonra hiç bir iş bulamayınca bari öğretmen olalım da devlet memurluğı alalım diyenin mesleği olmamalı. Zira bir ortaokul fen öğretmeni öğrencilerini etkileyerek onların belki de gelecekte nobel almasını bile sağlayabilir. Ya da bilime dair her şeyden nefret ettirir. Hatırlayın geçmişteki fizik matematik öğretmenlerinizi. Bu işleri sevmemeniz de onların payı az mı? Uzun sözün kısası en iyi öğretmen olmak için kendini yırtsın. Merak etmeyin sorun çıkmaz. Yok canim olmaz öyle şey diyenleri de Fİnlandiye eğitim sistemi diye bir internette aratmalarını tavsiye ederim. Şu anda dünyanın en iyi eğitim sistemine onlar sahiptir ve herhangi bir alandan master dereceniz yoksa öğretmen olamazsanız. Doktora yapıp öğretmenlik yapanlar vardır. Öğretmek, mühendislik veya cerrahlık kadar saygın ve iyi kazandıran bir meslektir.

  DİSİPLİN YÖNETMELİKLERİ İŞLEVSİZ - İndocolir

  Disiplin yönetmelikleri harç ücretlerini cemaatlerin ödediği,sınavlara dahi gelmeden okulu bitirenleri korumalı düşünen,sorguluyan sisteme karşı çıkanları ise okuldan atabilmeli ki memnun olsunlar...

  Üniversiteler - ktü_61

  YÖK başkanı üniversitelerde olup biteni anlayamamakta ısrarlı, unuttuğu bir şey var sayın başkanın;üniversiteleri eğitim yuvası halinden çıkarıp ticarethane haline getiren YÖK'ün kendisidir. Ben bir üniversite öğrencisi olarak şunu söyleyebilirim: Eğitim hayatımın 4. yılındayım,arkadaşlarıma çevremdeki öğrencilere bakıyorum ama onlarda bir üniversite öğrencisi havası göremiyorum sadece dertleri ders geçmek olan öğretmen olayım doktor olayım vs. şeklinde sadece kendi hayatlarını düşünüp bilime katkı sağlayamayan nesiller görülüyor. YÖK başkanı acaba bunun farkında değil midir acaba?

  Neden herkes öğretmen olsun ki ? - abdullahmetin

  Neden öğretmenlik neden diğer alanlara yönlendiremiyorsunuz ki öğrencileri? Bizimi ülkenin üniversite anlayışı artık değişmeli. Bir kere üniversiteler öğretmen yetiştirme kurumu algısı ortadan kaldırılmalı, yıllardır bu sistem var. Çocuk orta öğretimi bitiriyor zar zor üniversiteye yerleşiyor sonra sınavlar, formasyonlar kpss uğraşta uğraş. Üsütüne her dönem muammalı açıklamalar bir formasyon var bir yok, bir kpss değişti bir değişmedi. Artık ucuz insanlar ucuz hayatlar yaratan bu sistemi değiştirin.

  Nerde en iyi öğretmen. - nymphaalba

  Biz şuan atama bekleyen öğretmenler butun donanımımızla kadro bekliyoruzzz. tum genel kultur-genel yetenek bilgimizle. eğitim bilimleri;program geliştirmesi,ölçme değerlendrmesi,gelişim,öğrenme psikolojisi,yapılandırmacı,ilerlemeci,buluş ve araştırma-incele stratejileriyle ve dahasıı biz bunların hepsini biliyoruz ve atama bekliyoruz.sizler en iyilerin öğretmen olacağından bahsediyorsunuz ve şunu soruyorum. MEB bunyesinde çalıştırdığınız öğretmenleriniz ne biliyor. onlar iyi kriterinin neresinde bunun cevabını verin

  ..yalanlar.. - ESARET19

  Herkes öğretmen olabilirmiş!!.. eğitim fakültelerinden mezun onbinlerce insan herkes değil mi..yoksa başbakan gibi siz de çalışın kazanın mı diyosunuz..300 bin öğretmen açığı var.geçen yıl 20 bin sınıfçıdan 324 kişi aldılar ve 19676 kişi başarısız dı ha..bi gidin ya..