YÖK Başkanı'ndan üniversitelere domuz gribi suçlaması

YÖK Başkanı'ndan üniversitelere domuz gribi suçlaması
YÖK Başkanı'ndan üniversitelere domuz gribi suçlaması
YÖK Başkanı Özcan: Hiçbir üniversite grip aşısı üretme çalışmalarına talip olmuyor. Daha hassas olmalarını beklerdimANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, grip aşısı üretme çalışmaları konusunda Türkiye’deki hiçbir üniversitenin talip olmadığını belirterek, "Türk üniversitelerinin burada biraz daha hassas olmasını çok isterdim" dedi.
Prof. Dr. Özcan, Türkiye Yazarlar Birliğinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği "Yazar Okulu" seminerinde, "Türk Yükseköğreniminin Bugünü ve Geleceği" konulu açılış dersini verdi.
Türkiye’nin çok büyük miktarda paralar harcayarak domuz gribi aşıları aldığına dikkati çeken Özcan, önümüzdeki yıllarda başka grip türlerinin ortaya çıkabileceğini söyledi.
Hiç olmazsa üniversitelerin birinden bir grup öğretim üyesinin, "Biz bu grip vakalarının sık sık geleceğini biliyoruz. Biz aşı üzerine çalışalım. Her sene bu kadar parayı yurt dışına transfer etmek istemeyiz" demesini beklediğini ifade eden Özcan, şöyle devam etti:
"Üniversiteden çıt çıkmıyor. Hiçbir üniversite böyle bir işe talip olmuyor. Bırakın talip olmasını, daha önceden bu işler Hıfzıssıhha’da yapılırken biz onu da kapattık. Herhalde Türkiye’nin hiçbir hastalığa mustarip olmayacağını düşünüyoruz. Bundan sonra ülkemize ne salgın gelecek ne bir şey gelecek herhalde. Böyle bir aşı yapan müessesemizi de kapattığımıza göre, dışarıda da yabancılar yaptığına göre, herhalde gidip oradan alacağımızı düşünüyoruz ama bunun bir sonu olmadığını düşünüyorum. Türk üniversitelerinin burada biraz daha hassas olmasını çok isterdim."
Aynı şekilde Türkiye’de ilaç ve tıbbi aletin de çok yapılmadığına dikkati çeken Özcan, Türkiye’nin tıbbi alet konusunda yüzde 98 dışa bağımlı olduğunu söyledi.
Türkiye’de sağlıkta çok önemli adımlar atıldığını vurgulayan Özcan, hizmete ihtiyaç duyan bütün insanlara hizmetin götürüldüğünü ifade etti. Özcan, "Ama üniversitelere düşen tarafında çok eksik kaldığımızı düşünüyorum" dedi.
Buğday ve domates tohumunun da dışarıdan alındığına dikkati çeken Özcan, "Bir kilo tohumun bir kilo altından pahalı olduğunu biliyor musunuz? Dışarıya ne kadar para transfer ettiğimizi biliyor musunuz? İnanılmaz paralar" dedi.
Özcan, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bu konuda, hiçbir üniversitenin "Biz eski tohumlarımızı ıslah ederek, dışarıya bağımlılığımızı azaltalım" düşüncesinde olmadığını kaydetti.
Son krizle birlikte işsizlik oranının Türkiye’de de arttığına işaret eden Özcan, "Türkiye’de işsizlik değil ama mesleksizlik sorunu bulunduğunu" düşündüğünü söyledi.
Üniversitelerin de bu mesleksizlik sorununa el atmasını beklediğini dile getiren Özcan, üniversitelerin cumartesi, pazar günleri veya akşamları vereceği derslerle işsiz olan lise mezunlarına sertifika sağlayabileceğini belirtti. Özcan, böyle bir girişim olması durumunda finansman için hükümetten para isteyebileceklerini de kaydetti.

 

 


-BİLİMSEL ÇALIŞMALAR-

 

 

Türkiye’nin bilimsel çalışma açısından dünyada 17. sırada olduğunu ifade eden Özcan, parasal kaynaklarla bilimsel çıktı arasında doğru orantılı bir ilişki bulunduğunu söyledi.
Göreve geldiği dönemde kendisi için ayrılan bilgisayarın çalışmadığını anlatan Özcan, o dönemde YÖK’te kurumsal hiçbir bilgi ve üniversitelerle ilgili hiçbir parametre bulunmadığını, bütün işlerin "el yordamıyla yürütüldüğünü" belirtti.
Son dönemdeki çalışmaları ve planladıkları mevzuat değişiklikleri hakkında da bilgi veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, amaçlarının yüksek öğretimde Türkiye’nin gelecek 10-15 yılını garanti altına almak olduğunu kaydetti. (aa)