YÖK başkanlığı için Doğramacı ismi öne çıkıyor

Doğramacı Bilkent'te.

Başkanlık için dört isim

Görevi 8 Aralık'ta dolacak YÖK Başkanı Teziç'in yerine dört isim var: Ali Doğramacı, Enver Hasanoğlu, İzzet Özgenç ve Halis Ayhan. Eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'nın oğlu favori.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresi 8 Aralık'ta dolacak olan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in yerine 30 gün sonra atama yapacak.
Yükseköğretim kulislerinde, Teziç'ten boşalacak koltuk için eski YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın oğlu ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, Gazi Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Prof. Dr. İzzet Özgenç ve Prof. Dr. Halis Ayhan'ın ismi konuşuluyor.
Yükseköğretim Kanunu'na göre, Cumhurbaşkanı tarafından Yükseköğretim Kurulu üyeleri arasından seçilen başkan, dört yıl süreyle görev yapıyor. Kulislere göre, YÖK başkanlığı için en iddialı isim Prof. Dr. Ali Doğramacı. YÖK'ün kuruluşunda büyük bir rolü olan İhsan Doğramacı'nın oğlu Ali Doğramacı'nın son zamanlarda Köşk ile yakın ilişkisi olduğu belirtiliyor. Prof. Doğramacı'nın YÖK başkanı olabilmesi için öncelikle Gül tarafından YÖK üyesi olarak atanması gerekiyor.
Mevcut YÖK üyelerinden ilahiyatçı Prof. Dr. Halis Ayhan da başkanlık için ismi geçenlerden. Ancak Ayhan'ın ilahiyatçı olmasının gerginlik yaratacağı, bunun için Gül tarafından tercih edilmeyebileceği belirtiliyor. Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyesi olan Prof. Dr. İzzet Özgenç de üzerinde durulan isimlerden biri. Özgenç, Başbakan Tayyip Erdoğan'a belediye başkanlığı döneminde hukuk danışmanlığı yapmıştı. İhsan Doğramacı'ya yakınlığıyla bilinen yine mevcut YÖK üyelerinden Prof. Dr. Enver Hasanoğlu da başkan adaylarından. Prof. Hasanoğlu, Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyesi olmuştu.
Rektörlük yarışı
Gül, YÖK başkanının yanı sıra dört üniversiteye de rektör atayacak. Hacettepe, Galatasaray, Selçuk ve Bilecik üniversitelerinde rektörlük yarışı başladı. Bu üniversiterde yapılan seçimlerde, öğretim üyeleri rektör adaylarını belirledi. YÖK, altı adayın içinden üçünü belirleyerek Cumhurbaşkanı'na sunacak. Gül, oy oranlarına bakmaksızın, üniversitelerin yeni rektörlerini belirleyecek. YÖK'e gönderilen rektör adayları şöyle:
Hacettepe Üniversitesi: Uğur Erdener, İskender Sayek, Murat Tuncer, Hasan Bayhan, Ahmet Özenç, Erol Belgin. Galatasaray Üniversitesi: Ethem Tolga, Ahmet İnsel, Köksal Bayraktar. Selçuk Üniversitesi: Süleyman Okudan, Ferruh Yıldız, Safa Kapıcıoğlu, Giray Karalezli, Neyhan Ergene, Mustafa Pehlivan. Bilecik Üniversitesi: Mehmet Duman, Mustafa Çakır, Azmi Özcan, Mete Koçkar, Hüseyin Özdağ, Necdet Timur, Nermin Gence.