YÖK: Bilime ilgi yok, kapatıyoruz!

YÖK: Bilime ilgi yok, kapatıyoruz!
YÖK: Bilime ilgi yok, kapatıyoruz!
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, boş kontenjandan dolayı bu yıl kontenjan verecekleri programların sayısını düşürdüklerini söyledi. Söz konusu bölümler arasında fizik, kimya, biyoloji ve matematik başı çekiyor!

RADİKAL - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerdeki temel bilimler programlarına ilişkin bir diziçalışma yürüttüklerini belirtti. Temel bilimlerin, bilim dalları olarak öneminin yanı sıra başta mühendislik ve tıp gibi pek çok bilim dalıyla doğrudan ilişkisi nedeniyle de öneminin bulunduğuna dikkati çeken Saraç, şöyle devam etti: “Dolayısıyla bu programlardaki zafiyetten ülkenin bilim hayatı, mühendislik ve sağlık alanları, Ar-Ge çalışmaları doğrudan etkilenir. 2010 yılından itibaren fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarına her yıl bir önceki yıl yerleşen sayısından daha düşük kontenjan verilmiş fakat bu tedbir işe yaramamış ve düşürülen kontenjana rağmen yine boş kontenjanlar oluşmuştur. Bu programlar dolmadığı için taban puan oluşmamış ve Lisans Yerleştirme Sınavları'nda baraj puanını aşan herkesin girebileceği bir hal ortaya çıkmıştır.”

Temel bilimlere yönelik geçmişte yanlış kontenjan politikaları yürütüldüğünü söyleyen Prof. Saraç, istek doğrultusunda “Başlangıçta bilimsel özerklik gerekçesiyle isteyen her üniversitede, bu bölümlerin açılmasına izin verildiğini ve öğrenci kontenjanlarının da üniversitelerin istekleri doğrultusunda belirlendiğini" söyledi. Sonraki yıllarda da bu programlar için belli oranda talep olduğunun varsayıldığını ve bu varsayım üzerinden kontenjanların üniversitelere dağıtıldığını anlatan Saraç, “Halbuki gerçek bu değil. Talep üniversitenin kimliğinden bağımsız oluşmuyor. Yani ODTÜ, İstanbul , Ege üniversitelerinde bu programlar dolarken falanca ve filanca üniversitelerde dolmuyor. Diğer bir ifade ile talep artık sadece bölüme yönelmemekte, öğrenci, ‘ben fiziği ancak şu üniversitelerde olursa okumak istiyorum’ diyor, yani seçici davranıyor. Yükseköğretim öğrencisinin seçici tavrının artık dikkate alınması lazım.”

11'DEN AZ ÖĞRENCİYE KONTENJAN YOK!

Prof. Dr. Saraç, 2015 yılı için, 2014’te 11’den az öğrenci kaydolan devlet üniversitelerindeki programlara öğrenci kontenjanının verilmemesinin planlandığını bildirerek, şunları kaydetti: “Dolayısıyla, devlet üniversitelerinden 22 üniversitenin biyoloji programına, 31 üniversitenin fizik programına, 36 üniversitenin kimya programına, 7 üniversitenin matematik programına öğrenci kontenjanı verilmeyecek. Geçen sene öğrenci kontenjanı verilen bu programların sayısı 241 iken, bu sene bu sayıyı 145’e düşürdük. Vakıf üniversiteleri bu alanlara zaten rağbet etmiyor. Geçen sene toplam 15 program sayısını kendileri 11’e düşürdü. Temel bilimler programı bulunan vakıf üniversitesi sayısı ise 10. Bilkent, Koç ve Yeditepe’den başka matematik alanının dışında programı bulunan vakıf üniversitesi de yok. Yanlış kontenjan politikası bu programlarla ilgili kötü bir imaja yol açtı. Bu sene öğrenci verilen programları belirlerken sadece geçen yılki kayıtlara değil, genel durumu ve o üniversite özelindeki öğrenci talebinin nedenlerini de değerlendirdik. Bu sene 100 programa öğrenci kontenjanı verilmeyecek olmasına rağmen 2015’te yerleşen sayılarında, geçen senenin üstüne çıkılması gibi bir iddia ve hedef ortaya koyduk ve inşallah bunu gerçekleştireceğiz.” (AA)


  http://www.radikal.com.tr/134441013444109

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eğitim - user986363

  Her şey bir yana da şu iktidarın eğitime verdiği zarar nasıl telafi edilecek? Bir nesli mahvettiler. Şimdi de bilim üretilmesi gereken yerler olan üniversitelerde bölüm başkanları, dekanlar, rektörler hızla biatçı ve menfaatçi kişilerden seçiliyor. Bir ülke için tam bir felaket.

  Ne verdinizki ne Bekliyorsunuz - user617768

  Sahi yap boz tahtasi egitimle ne verdinizki ne bekliyorsunuz. 5 milyon imam hatipli yerine, 5 milyon aydin cagdas ilerici genclik hedefleseydiniz bu olmazda elbette. Fitratinda dünyanin günes etrafinda ve kendi etrafinda dönmedigini ispatlamaya calisan zihniyetten medet umulurmu. Bence bütün okullari kapatin. Egitim diye bir olguyu bu ülkeye zülmettirmeyin olsun bitsin.

  Akıllıca - user698105

  E tabi artık harç ücretleri de yok o yüzden bedavaya daha fazla insan okutmak mantıklı gelmemiştir bunlara ama gene de akıllıca bir karar olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir başka arkadaşın dediği gibi altyapı yok, hem üniversitelerde hem ekonomide hem de piyasada. O yüzden bu bölümlere bir heves gelen herkes öğretmen olabilme çabasına girmek durumunda kalıyor.

  3 çocuk meselesi - Zizill

  Tamam, bölümleri kapatın da...3 çocuklar ne olacaklar?Çiftçi desen, olamaz; her yer HES, su yok.balıkçı desen olmaz. Termiklerin soğutma suları deniz suyu sıcaklığını zrtırdı, balıklar, yumurtaları yandı, balık yok. ayakkabıcı desen olmaz.Vaesıllar italyadan alıyor, biz zaten garalastik giyeriz. Buraya bi cevap ayın "yetkili"

  Bilim'den önce ekmek parası ! - user1075636

  Klasiktir hep denilir;''alt yapı olmadan üst yapı olmaz''...Sen önce (bilim adamlarına?) üniversite mezunu işsiz ve çoğu asgari ücrete bile razı vatandaşına istihdam yaratıp iş bul .En basitinden Teknik öğretmenlere mühendislik yolu açarak bilimi yüceltemezsiniz ve sonrasında yaşanacak olan depremlerde de ''teknik,bilim'' kelimelerini dile getirmemelisin.Bu ayıp sizin.Bu ayıp AB normlarında yozgat'ı paris yapmaya çalışan zihniyette !

  GERÇEKLERİ SÖYLEMEKTEN KORKMAYINIZ. - Sebodil

  '''Yani ODTÜ, İstanbul, Ege üniversitelerinde bu programlar dolarken falanca ve filanca üniversitelerde dolmuyor. Diğer bir ifade ile talep artık sadece bölüme yönelmemekte, öğrenci, ?ben fiziği ancak şu üniversitelerde olursa okumak istiyorum? diyor, yani seçici davranıyor. Yükseköğretim öğrencisinin seçici tavrının artık dikkate alınması lazım.? YÖK BAŞKANI Çözümü ve analizi gördünüz mü? Tasvirin ötesine geçemeyen zihinsel yapılarla gelecek şekillendirilmeye çalışılırsa böyle olur. Gerçekleri açık söyleyelim: Adaylar ODTÜ ve birkaç üniversitenin dışındaki üniversitelerdeki öğretim kalitesine güvenmiyor.Bu güvensizliği aşmanın yolu kaliteyi yükseltmektir...Boş söylemlerle zaman israf etmek değildir.

  YÖK kalkmalı.. - user737287

  Bu yönetim zihniyeti ile bilim mi olur? YÖK lağvedilmeli.. AKP Milli Eğitimi felç etti.. ve bunu bilinçli yaptı.. Tek amaç oy! oy getirecek söylemler ile halkı kandırıyorlar..