YÖK davası mağdurları

Kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım 2003'te YÖK'ü protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle haklarında 840 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 96 kişi hâkim karşısına çıktı.

ANKARA - Kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım 2003'te YÖK'ü protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle haklarında 840 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 96 kişi hâkim karşısına çıktı.
Üniversiteli sanıklar düşünce özgürlüğü çerçevesinde protestoya hakları olduğunu savunurken, polisler öğrencileri kendilerine saldırmakla suçladı.
Polisin sert müdahalesi nedeniyle de tartışılan YÖK eylemiyle ilgili dava, sanıklardan bir kısmının ifadesi dahi alınmadan açılmış, 68 sanığa sekiz, 28 sanık hakkında ise 'daha önce de benzer suçlara katıldıkları gerekçesiyle' artırım yoluyla 10 yıl 6'şar aya kadar hapis istenmişti. Davaya dün Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.
Sanık öğrenciler, YÖK'ü protesto amacıyla düzenlenen basın açıklamasına katılmak için Kızılay'a gittiklerini, bunun demokratik ve anayasal hakları olduğunu, ancak kendilerine barikat kuran polislerin 'Dağılın' uyarısı bile yapmadan sert müdahalesine maruz kaldıklarını anlattı. Üzerlerine atılan gaz bombasından etkilendiklerini anlatan öğrenciler, yaptıklarının suç olmadığını belirterek beraatlarını istedi.
Müşteki sıfatıyla dinlenen Ankara Emniyeti Çevik Kuvvet Şube Müdürü Mehmet Yüksel, sanıkların özel hazırlanmış sopalarla Kızılay'a geldiklerini, polise vurmaya başladıklarını, kendilerine müdahale edildiğinde beş-altı kamyon dolusu taş attıklarını, 'Dağılın' uyarısını da dinlemediklerini aktardı. Taşlı sopalı saldırı nedeniyle gaz bombası attıklarını söyleyen Yüksel, sanıklardan birinin kendisine de vurduğunu belirtitti. 24 polis memuru da eylemcileri suçladı, saldırılarda kalkanlarının dahi kırıldığını öne sürdü.
Sanıkların avukatlarından Ender Büyükçulha, olay günü polis kameramanı dahil öğrencileri acımasızca döven görevlilerin görüntülerinin yer aldığı bazı fotoğrafları mahkemeye sundu. Yargıç Hüseyin Öztuğral, tek tutuklu sanık Kemal Kahraman'ın tahliyesine karar verip duruşmayı erteledi.