YÖK herkesi ilahiyatçı yapacak

Üniversite kontenjan artışında aslan payı, talep gelmediği halde ilahiyat fakültelerinin oldu: Yüzde 115... Özcan döneminde kontenjan 5 bini aştı
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) devlet üniversitelerinin kontenjanlarını yüzde 15, vakıf üniversitelerininkini yüzde 20 artırırken ilahiyat fakülteleri bazında kontanjan artışının yüzde 115 olması tartışma yarattı. 15 üniversitenin ilahiyat kontenjanları taleplerinin çok üzerinde artırıldı. İki üniversitenin ilahiyat fakültesindeyse istekte bulunmamalarına rağmen kontenjan artışı yapıldı.
YÖK üyelerinden Prof. Dr. Engin Ataç, Prof. Dr. Mustafa İlhan, Bülent Serim ve Prof. Dr. Fikret Şenses, artışa karşı çıktı. Serim, karşı oy yazısında “İlahiyat fakülteleri öğrenci kontenjanlarının din adamı ihtiyacının üzerine çıkarılması, laik eğitim ilkesiyle bağdaşmaz” dedi.
Yükseköğretim Genel Kurulu’nun önceki gün yapılan toplantısında binlerce üniversite adayının beklediği üniversite kontenjan oranları belirlendi. Bu akademik yıl 2 bin 610 olan ilahiyat kontenjanının  üniversitelerden gelen talep doğrultusunda 3 bin 840’a yükseltilmesi beklenirken YÖK, sayıyı 5 bin 620’ye çıkardı.
23 ilahiyat fakültesinden kontenjan talebi alan YÖK, 15 üniversiteye istediğinin çok üstünde kontenjan verdi. Yeni kuruldukları için talep etmedikleri halde Iğdır Üniversitesi’ne 100, Şırnak Üniversitesi’ne ise 70 ilahiyat öğrencisi kontenjanı verildi. Bazı üniversitelere de istemedikleri halde fazladan ilahiyat kontenjan verildi. 300 öğrenci talep eden Atatürk Üniversitesi’ne 500, 20 öğrencisi olan ve 150 kontenjan isteyen Dicle Üniversitesi’ne ise tam 400 kontenjan ayrıldı. 

Teziç-Özcan farkı
YÖK Başkanlığı’na 2007 yılının aralık ayında Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın atanmasının ardından ilahiyat kontenjanlarında hep büyük artışlar oldu.
2004’de 945 olan kontenjanlar Prof. Dr. Erdoğan Teziç döneminde ise çok düşük oranda artırılmıştı. 2005’te 1052 olan kontenjanlar, 2006’da 1233’e, 2007’de de 1327’ye yükseltilmişti. 2008 yılında ise kontenjanlar katlanarak 2 bin 610’a çıkarılmıştı. Bu yıl ise yine yüzde 115 oranında artış yapan YÖK, ilahiyat kontenjanlarını 5 bin 620’ye yükseltti. Böylece 2004 yılında 945 olan kontenjanlar beş yıl içinde 5 bin 620’ye ulaştı.
YÖK üyelerinden Bülent Serim karşı oy yazısında, “Laik eğitim, dini referans almayan düşünce yapısına sahip yurttaşlar yetiştirmeyi ve çağdaş toplum oluşturmayı amaçlar. Dini referans alan eğitim düzeninde yetişen bireylerin kendi alanları dışında kamu görevinde bulunması, rejimi ve toplumsal yapıyı etkileyecek boyuta ulaşabilir. İlahiyat fakülteleri öğrenci kontenjanlarının din adamı ihtiyacının üzerine çıkarılması laik eğitim ilkesiyle bağdaştırılamaz” dedi.
Toplantıda Konya Beyşehir Meslek Yüksekokulu’na vergi rekortmeni ‘Ali Akkanat’, Konya Ereğli Meslek Yüksekokulu’na da meyve suyu fabrikası olan ‘Kemal Akman’ ismilerinin verilmesi de tartışma yarattı. Muhalif üyeler, “Değişiklik emrivaki şeklinde yapıldığını” dedi. Kararı savunan  üyelerse  Ali Akkanat’ın Konya’da vergi rekortmeni olduğu için ismine onay verildiğini savundu. Kemal Akman’ın da Ereğli merkezli  meyve suyu fabrikası bulunuyor.