YÖK: Hurafeleri bırakın

Emekli Prof. İsmail Tuncay Uslu'nun rüyasında gördüğü Nakşibendi Şeyhi Mehmet Zahit Kotku'nun emirlerini Başbakan Tayyip Erdoğan'a bildirmek için yazdığı mektuba, Yüksek-öğretim Kurulu'ndan (YÖK) ağır yanıt geldi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Emekli Prof. İsmail Tuncay Uslu'nun rüyasında gördüğü Nakşibendi Şeyhi Mehmet Zahit Kotku'nun emirlerini Başbakan Tayyip Erdoğan'a bildirmek için yazdığı mektuba, Yüksek-öğretim Kurulu'ndan (YÖK) ağır yanıt geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 'gereğinin yapılması için' kendisine gelen mektuba YÖK, "Uslu'ya ait dilekçe, Türkiye Cumhuriyeti Devlet düzeninde, uhrevi anlayışın hurafelere dayalı taleplerine resmiyet kazandırıcı niteliktedir. Bu husus, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, devletin laik niteliğine yönelik eşi görülmemiş vahim bir durumdur" karşılığını verdi.
MEB'in YÖK'e gönderdiği şeyh mektubuna ekli yazının son paragrafında, "Bilgilerinizi, konuyla ilgili olarak şahsa ve bakanlığımıza bilgi verilmesini rica ederim" ifadesi yer alıyordu. YÖK, şahsa yanıt vermeyi gereksiz bulurken, Şeyh Mehmet Zahit Kotku'lu rüyaya YÖK'ün verdiği yanıt ise 'Hurafelerle uğraşmayın, bizi de uğraştırmayın' mesajını içeriyor.
17 Kasım'da MEB'e gelen YÖK Başkanı Erdoğan Teziç imzalı, yazı şöyle: "Bakanlığınızca, Yüksek-öğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderilen ve bilgi verilmesi istenen yazınız ekinde yer alan Prof. İsmail Tuncay Uslu'ya ait dilekçe, Türkiye Cumhuriyeti Devlet düzeninde, uhrevi anlayışın hurafelere dayalı taleplerine resmiyet kazandırıcı niteliktedir. Bu husus, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, devletin laik niteliğine yönelik eşi görülmemiş vahim bir durumdur. Bakanlığınızın, kurulumuzdan işlem yapılmasını istediği konularda, devlet ciddiyeti ve sorumluluğu çerçevesinde duyarlılık göstermesini temenni ederim."
Prof. Dr. İsmail Tuncay Uslu imzasıyla, kaleme alınan mektup, Nakşibendi Şeyhi Mehmet Zahit Kotku'nun emirlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletmek üzere kaleme alınmıştı. Buna göre Uslu, rüyasında Kotku'yu görmüş, uyanır uyanmaz bunları yazıya dökerek Erdoğan'a göndermişti. Erdoğan'a gönderilen 'kişiye özel mektup', 'dilekçe hakkı' sayılarak resmi yazışmalarla ilgisi nedeniyle önce MEB'e, daha sonra da 'gereğinin yapılması' için YÖK'e gönderilmişti. Mektupta, AKP'nin selameti için Çapa Eğitim Fakültesi'nde okuyan 5 bin İngilizce öğretmeninin bir an önce mezun edilmesi ve Sağlık Bakanlığı'nın doktorlar için başlattığı şark hizmetinden vazgeçmesi isteniyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7637027637020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.