YÖK-iktidar kavgası

Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Aşkın'ın tutuklanması YÖK'ü kızdırdı. Rektörler Komitesi bildirisi: "Süreçteki komplo şüphesi görmezden gelinemez. Aşkın'a sahip çıkmak, Cumhuriyet'e sahip çıkmaktır."
Bildiride, "Olay, hukukilikten hayli uzak" denildi. Toplantı sonrası Adalet Bakanı Çiçek'i ziyaret eden rektörler, 23 Ekim'de Van'a gidecek. Çiçek'ten rektörlere: "Bildiri hukuk dışı. Eski hastalıklar nüksetti."

ANKARA - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'ın bir soruşturma çerçevesinde tutuklanması, rektörleri isyan ettirdi. Dün olağanüstü toplanan Rektörler Komitesi yayımladığı bildiride hem hükümete hem yargıya hem de polise sert çıktı. Rektörler Yücel Aşkın'a destek vermek amacıyla 23 Ekim tarihinde Van'a gitme kararı da aldı.
Komite, dün YÖK Başkanı Erdoğan Teziç başkanlığında bütün rektörlerin katılımıyla toplandı. Toplantı öncesinde konuşan Teziç, yargıya güvenmeme gibi bir durumun söz konusu olmadığını, ancak Aşkın'ın tutuklanması ile ilgili konunun YÖK tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi. Teziç, bu amaçla YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme'nin Van'a giderek incelemeler yaptığını ve bir rapor hazırladığını belirtti. 3.5 saat süren toplantı sonrasında Başkan Teziç tarafından Rektörler Komitesi adına sert bir bildiri metni okundu. Rektörlerin, Rektör Yücel Aşkın'a sahip çıkma amacıyla hazırladığı bildiri şöyle:
Rektör Aşkın'ın tutuklanma işlemi ve sayın Rektörümüze karşı amacı aşan tavır ve davranışlar kamuoyunda ve yükseköğretim caimasında infiale neden olmuştur. Bu çarpık olay Türkiye karşıtlarına Avrupa Birliği'nde bir fırsat daha tanınmasına yol açmıştır.
'İdari kadro yetersiz'
1- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin kuruluşunda oluşturulan idari kadronun önemli bir kısmı yükümlendikleri görevler açısından nitelikli değildir. Elemanların istihdamında bölgesel baskılar siyasi eğilimler ve hatır gönül ilişkileri etkili olmuştur.
2- İhale işlemlerini yürütenler yasal kısıtlamalar nedeniyle mevcut yönetim tarafından değiştirilememiş, nitelikli eleman temin yoluna gidilememiştir.
3- İdari kadronun yetersizliği nedeniyle satın alma ve alınan malzemelerin demirbaşa geçirilme sürecinde sorun yaşanmıştır. Bu kapsamda dış kredi yoluyla malzeme alımında ihmal, işi savsaklama nedeniyle malzemelerin kesin kabulünde idari ve mali birimler tarafından bürokratik hatalar yapılmıştır. Maliye Bakanlığı müfettişlerince düzenlenen raporda da bu durum tespit edilmiştir. Bu hataları yapanlar daha sonra kendi hatalarını Rektör Yücel aşkın aleyhinde kullanmışlardır.
4- Şöyle ki; eski rektörün özel kalemi iken İdari ve Mali İşler Daire Başkanı olan ve maladeniyle görevinden alınarak başka göreve verilen bir personel, soruşturmada ihbarcı olarak önemli rol üstlenmiştir. Hakkında üniversite tarafından soruşturma açılan bir kişinin savcılıktan ismen istenerek soruşturma sürecinde bilirkişi olarak görevlendirilmesi bunun somut bir göstergesidir.
5- Olayda adı geçen bir başka eleman da Tıp Fakültesi Genel Sekreteri R. Çelik'tir. Adı geçenin hakkında cihaz alımı projesindeki ihmali nedeniyle soruşturma açılmış, soruşturma sırasında emeklilik dilekçesi vermiş, daha sonra her nedense dilekçesini geri almıştır.
6- Rektör Aşkın, tutuklanma ile sonuçlanan sorgulama sürecinde kişiliği ve temsil ettiği makamla bağdaşmayacak ölçüde kötü, onur kırıcı muamelelere maruz bırakılmıştır. Sayın hâkim Sinan Sivri tarafından rektöre kelepçe takılmasının istenmesi, 10 saati aşan soruşturma safhası boyunca ayakta tutulması, bitkin ve yorgun olmasına rağmen uzun bir yol yürümek zorunda bırakılması iddiaları da üniversite camiasını dehşete düşürmüştür.
7- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Rektör yücel Aşkın'ın tutuklanması ile sonuçlanan olayın perde arkasında bir komplo olduğu yönünde şüpheler uyanmaktadır. Buna göre olay, hukuki bir zemine oturmaktan hâlâ uzaktır.
8- 2547 sayılı kanunun 53'ncü maddesi kapsamında bu olayın kovuşturulması Yüksek Öğretim Kurulu'nun yetkisinde olup Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dosyayı aynı savcılığın 2002 yılında yapmış olduğu gibi görevsizlik kararı alarak görevli ve yetkili olan Yüksek Öğretim Kurulu'na göndermesi gerekmektedir. Oysa savcılık Ceza Muhakemesi Kanunu'nun olaya uygulanmaması gereken 250'nci maddesinden yararlanmak suretiyle arama ve tutuklama kararlarını talep etmiş ve bu talepleri kabul görmüştür. Ancak anılan kanunun ilgili maddesinde yer alan suçun yeni Türk Ceza Kanunu'nda yer almaması oldukça düşündürücüdür.
Rektörler Komitesi Aşkın'ın çete kurarak suiistimal yaptığı için mi yoksa medreseleştirilmek istenen üniversitenin Cumhuriyet'in laik, çağdaş yapısını korumak için mi bedel ödemek zorunda kaldığını kamuoyunun takdirine sunar. Rektörler Komitesi olarak sayın rektör Yücel Aşkın'a sahip çıkmakta kararlıyız. Rektör Yücel Aşkın'a sahip çıkmak Cumhuriyet'e sahip çıkmakla eş anlamlıdır."
Tutukluluğa devam
Aşkın'ın cezaevine konulmasına tepkiler sürerken avukatlarının, Van M Tipi Cezaevi'nde bulunan rektör Aşkın'ın tutuklanmasına yaptığı itiraz, Van 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildi. Avukatı Teoman Evren, müvekkilinin tutukluluk halinin kaldırılması için önceki gün Van 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne 89 maddeden oluşan bir itiraz dilekçesi vermişti. Ancak Aşkın'ın tutukluluk halinin sürmesine karar verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7607447607440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.