YÖK ipleri kopardı

Başbakan Erdoğan'ın meslek liselerinin katsayı sorununu gündemde tutması ve Milli Eğitim'in eski rektörlerden oluşan 'danışma kurulu'yla çalışması YÖK'ü kızdırdı. Kurum, Milli Eğitim'le bağlantıyı kopardı.
YÖK açıklamasında, "Milli Eğitim'le taslak hakkındaki görüşmeleri sürdürmenin anlamı yok" denildi. YÖK Başkanı Teziç, "Danışma kurulu güvensizlik ifadesi. Anayasal bir kurumun onuruyla oynandı" dedi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ile ipleri kopardı. YÖK yazılı bir açıklama yaparak, MEB ile kurulan ortak komisyon çalışmalarının bundan sonra devam etmeyeceğini bildirdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç YÖK'ün onuruyla oynandığını belirterek, "Bundan sonra devam etmek demek, bu güvensizliği sineye çekmek demek olur" dedi.
Yeni YÖK taslağı MEB ile YÖK arasındaki ipleri kopardı. Teziç'in hazırladığı taslak üzerinde 6 kişilik ortak komisyon kurulması yönünde ilke kararı alınmıştı. Komisyonda MEB ve YÖK'ün hazırladığı taslaklar birbirine uyumlaştırılacaktı. Ancak komisyonun çalışmaları başlar başlamaz MEB ağırlığı eski rektörlerden oluşan 'danışma kurulu' kurduğunu duyurdu ve geçtiğimiz pazar günü 'danışma kurulu'nu toplayarak ortak komisyon çalışmalarında gelinen noktayı değerlendirdi. Taslak danışma kuruluna sunuldu.
Danışma kurulu kızdırdı
MEB'in YÖK ile ortak komisyon çalışmalarını danışma kuruluyla ele alması YÖK'ü kızdırdı. YÖK'ten dün yapılan açıklamada YÖK ile MEB'in ortak komisyon çalışmalarının bitirildiği belirtildi. Açıklamada, "Yükseköğretim Kanunu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu arasında ortak çalışmalara başlanırken, müzakereler tamamlanana kadar konunun sadece taraflar arasında değerlendirileceği hususunda mutabakat oluşmuştu. Ancak, çalışmalar devam ederken komisyonun Milli Eğitim Bakanlığı kanadının toplantı gündeminde ele alınan konuları bakanlığın
'danışma kurulu' adı altında oluşturduğu başka bir heyetle ayrıca müzakereye oturduğu anlaşılmıştır. Bundan böyle YÖK ile Milli Eğitim
Bakanlığı'nın yasa taslağı ile ilgili görüşmeleri sürdürmesinin anlamı kalmamıştır" denildi.
İplerin kopmasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın seçim meydanlarında imam-hatiplilerin katsayı problemini çözeceğini açıklaması da nedenlerden biriydi.
'Onurumuzla oynadı'
Teziç MEB'e de ateş püskürdü. Teziç, "Baştan böyle konuşmamıştık.
'Karşılıklı görüşmeler yapılacak, sonra taslak Başbakanlığa sunulacak' demiştik. Şimdi danışma kurulu kurarak, ortak komisyon toplantılarında henüz tam olarak karara bağlanmayan konuları orada masaya yatırmak ne kadar doğru? Danışma kurulu bir güvensizliğin ifadesidir" dedi. Teziç, "Bundan sonra ne olacak? "Bu artık onur meselesi. Bundan sonra iyi mi olur, kötü mü olur bu düşünülmez. Anayasa ile kurulmuş bir devlet kurumunun onuruyla bu kadar oynanmaz" dedi.
Çelik: Alıngan olunmasın
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Bu konuda alınganlığa kapılmasının çok haklı bir zemine oturmadığını düşünüyorum. Bakanlığın kime danışacağını başkaları tayin edemez. Ama bizim kapımız her zaman açık."