YÖK, Parlak'ı soruşturacak

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak ve İÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Targan Ünal için yargı kararlarına uymadıkları gerekçesiyle YÖK'te...

ANKARA - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak ve İÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Targan Ünal için yargı kararlarına uymadıkları gerekçesiyle YÖK'te soruşturma açılacak.
İÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'ndaki bir öğretim görevlisi, 'yargı kararlarını gereği gibi ve zamanında yerine getirmedikleri ve görevlerini kötüye kullandıkları' iddiasıyla Parlak ve Ünal'ı yargıya şikâyet etti.
İstanbul Başsavcılığı, Parlak ile ilgili dosyayı görevsizlik kararıyla YÖK'e, Ünal hakkındaki soruşturma evrakınıysa İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne gönderdi. Rektörlükçe oluşturulan kurul, Ünal'ın yargılanmasına gerek olmadığına karar verdi. Ancak Ünal'ı yargıya şikâyet eden öğretim görevlisi bu karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Danıştay 1. Dairesi, kararında, Ünal'ın da Parlak ile birlikte YÖK tarafından soruşturma geçirmesi gerektiğini belirtti.